Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

miercuri, 16 iulie 2008

Aquaparc au naturel


Pentru ca amicii mei din presa fac turul aquaparcurilor reale si imaginare din imprejurimile Sibiului:
Adela- Aquaparc Brasov
si Brylu- Aquaparc imaginar la Vurpar
o sa prezint si eu aquaparcul natural de la Sebesul de Sus, pe care l-am descoperit in weekend.

Cum iesi din sat, sub un pod peste drumul spre Valea Moasei, incepe un faimos aquaparc local, sub forma de bulboaca. Imediat sub cascada ai masaj si jacuzzi, daca ai curaj sa te dai in jos prin jgeabul de peste bolovani ai si tobogan iar piscina e adanca cam pana la piept. Sarituri se pot face (si se fac!) cam de la nivelul de unde-i facuta poza, mai din dreapta, direct in piscina. Deci cam de la 5 metri inaltime. Sa-i vezi pe localnici cum sar cap, spate, burta si picioare, n-ai zice ca n-are mai mult de 1.70 adancime lacul. Apoi la final le arunca nevasta dushgelul de sus si se spala si ei - si nici asta nu e duma. N-am stat sa vad daca dushul e chiar in lac, la cascada sau la coada lacului, dar toti aveau dushgel - si probabil nu era umplut cu tzuica.

miercuri, 9 iulie 2008

First Prime Group e o firma de tampiti

Azi m-a mai sunat unul de acolo. Cu exact acelasi text ca si ieri: ca in mod normal ne-am intalni fata in fata prima data, dar ca tocmai au primit niste informatii confidentiale si sa iau un creion si sa notez. I-am zis sa se opreasca ca am auzit textul asta si ieri si ca nu vreau sa fac afaceri cu ei.
Dar de ce?
Pt ca firma voastra e un scam!
De ce credeti asta?
Pt ca am citit pe net un comunicat convingator!
Si celelalte comunicate de pe net?
Celelalte erau de pe site-uri pe care poti sa-ti pui comunicatele de presa singur si gratis!
...si mi-a inchis.

Poate ma suna si maine...

marți, 8 iulie 2008

Invatamantul din Prahova

Am auzit una tare, de la cineva implicat in supravegherea Bacalaureatului din Prahova.
Anul trecut au avut in comisie doar bucuresteni. Fiecare cu pretentia lui: unul vroia sa-si faca dintii, altul vroia un sejur pe Valea Prahovei. Anul acesta s-au reorientat spre ardeleni, care nu le-au cerut nimic dar au fost si corecti. Asa ca Prahova a iesit pe penultimul loc in tara la examenul de Bacalaureat. Cica strangeau cu sacii (!!!) fituicile si cartile ascunse prin veceuri, in fiecare zi.

First Prime Group strikes back

Tocmai m-a sunat alt domn de la First Prime Group. A inceput sa-mi explice ca o sa-mi ofere o informatie confidentiala, sa-mi iau un creion si sa notez (cam cat de prost trebuie sa fii ca sa crezi ca te suna un necunoscut si-ti ofera informatii confidentiale despre bursa). Cica firma Suncore Energy, una din marile firme din Canada, inregistrata la bursa din New York o sa... moment in care l-am intrerupt si l-am rugat sa-mi spuna daca firma lor se afla sub controlul vreunei institutii din Romania si a zis ca nu, ei se afla in Japonia. Apoi l-am pus sa explice urmatorul fragment si i-am citit comunicatul emis de autoritatile norvegiene, cel pus in blogul de ieri. S-a cam balbait, tot incerca sa ma trimita sa ma uit pe site-ul lor, ca o sa vorbeasca cu supervizorii ca sa afle detalii etc. I-am spus sa vorbeasca, dar sa nu ma mai sune si i-am inchis.

luni, 7 iulie 2008

First Prime Group

Azi am primit un telefon la serviciu de la un domn vorbind o excelenta engleza americana, care s-a prezentat a lucra pentru First Prime Group, Tokyo, Japan. Mi-a spus ca firma lui ar dori sa-mi managerieze portofoliul de actiuni "offshore", daca sunt dispus sa investesc cam 10.000-15.000 $. A ramas ca imi trimite detaliile pe email si ca ma mai suna, ceea ce astept cu mare placere pt ca si romanii stiu sa caute pe google, nu-i asa:
si un link mai interesant, din Norvegia: http://www.kredittilsynet.no/wbch3.exe?ce=19005

din care extragem:

"Kredittilsynet has received information that representatives of First Prime International have approached investors in Norway offering to provide investment services. The company claims to have a business address in Japan (6-1-6-503 Minami-Aoyama, Minato-ku, Tokyo, Japan 107-0062).First Prime International does not have authorization from Kredittilsynet in accordance with the Securities Trading Act to promote or offer investment services in Norway, and Kredittilsynet has been informed that the company is not under financial supervision in Japan."
Eu zic ca par oameni seriosi ...norvegienii :D
Vorba romanului: dai un ban dar stii ca nu-l mai ai. 

joi, 3 iulie 2008

Venetia

Excelentul post al Adelei mi-a adus aminte de o patanie din Venetia:
(http://bauade.blogspot.com/2008/07/i-ta-liiiiaaaaa-i-ta-liiiiiaaaaa.html)

Pentru ca, asa cum va puteti inchipui, locurile de parcare sunt limitate in Venetia, cand am vizitat-o am lasat masina in marile parcari aflate inainte de podul care leaga laguna de continent. De acolo te preia un autobuz care te lasa in piata garii. Dupa ce ne-am plimbat si am vizitat ce era de vazut am vrut sa luam vaporetto-ul din piata San Marco spre piata garii si de acolo autobuzul mai departe spre parcarea unde lasasem masina. Asa ca in momentul cand m-am dus sa cumpar bilete pentru vaporetto, inspirat si de afisul pus pe chiosc, pe care scria si pretul autobuzului, am incercat sa cumpar bilete si pt acesta. Italianca dinauntru s-a strofocat toata si mi-a replicat in engleza, cu accentul ala mishto al lor, gen "an italian to malta": "what bus?? do you see a bus here?" si arata imprejur...laguna. Cine s-a simtit ca un idiot? Mua!

marți, 1 iulie 2008

Medicala

Organismul meu s-a gandit ca daca tot am trait 30 de ani fara nici o problema, e momentul sa-i dau atentie si bautura. Mai multa bautura si nu neaparat alcoolica. Eventual pepene verde. Totul a pornit ca o durere de stomac, un mic ulcer de stres, gandeam eu aproape bucuros de cat ma streseaza serviciu si ce persoana constiincioasa sunt eu pt ca-i permit. Dupa vreo luna de dureri si intepaturi, acum o saptamana, sambata, a inceput sa ma doara in dreapta fatza si mi-a pierit zambetul. To be or not to be apendicita? Noroc ca mama-i medic si e mama, chiar si cand trebuie sa plece la o nunta si apar eu in ultimul minut. Si noroc ca stie ce face si nu pare sa fie nici apendicita. Duminica a fost o frumoasa zi de stat la ocna, la soare, fara nici o durere, pana seara la 10, cand a inceput sa ma doara in lateral dreapta. Rinichiul carevasazica. Am indurat eu vreo doua ore, dupa care mi-am facut sumar bagajele si mi-am mutat domiciliul la parinti, mai aproape de seringa. Algocalminul injectat in muschi doare, dar la 3 dimineata orice durere care nu vine din lateral dreapta e binevenita. Un pic de somn si intram in saptamana experientelor medicale. Incepute cu algocalmin intravenos, luat sange pt analize, ecografii, o semi-internare (de la 8 la 11 dimineata), perfuzii pentru clatirea rinichilor si cautat piatra. De joi pana duminica am facut perfuzii si mi-am umplut de invidie colegul de salon cu regularitatea cu care mergeam la baie, el saracul batranel simpatic avand un blocaj de vreo 3 saptamani din cauza prostatei. Nu credeam ca poti face in ciuda cuiva daca mergi des la baie. Apoi inevitabilele horror-story-uri cu experientele anterioare din spital ale batranelului, ca eu eram novice, cu pacientul "de varsta dumneata" care si-a pierdut rinichiul si alte alea, totul asezonat cu ceva urlete dementiale auzite dinspre sectia de chirurgie. In sfarsit ieri, luni, dupa ce tot n-am eliminat piatra, mi-a venit si mie randul la o fotografie röntgen, ca sa vedem unde se ascunde blestemata de roca, in drumul ei spre vezica. Vestea buna e ca nu se ascunde nicaieri, se pare ca era doar nisip, asa ca pot sa renunt la branula si sa incep sa beau bere pe gura, nu cu pipeta in vena si fara spectrul unei interventii chirurgicale. Ce putea fi mai bine pe canicula asta...
Sa va spun si ce doare cel mai tare: leucoplastul. Ala cu care se ancoreaza branulele si care se da jos cu tot cu blana de pe maini.
Nu ma compatimiti, sunt bine si sunt foarte norocos, ce cazuri am vazut prin spitalul ala...