Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

marți, 6 martie 2012

Restaurantul Uruguay

Articolul din Turnul Sfatului nu e foarte laudativ, dar am decis să încercăm şi noi acest nou restaurant al Sibiului. În seara de vineri, ca să fie mai mari şansele să găsim bucătarul uruguayan acolo. De cum am intrat pe uşă am întrebat chelnerul: bucătarul e aici? Cine, Vasile? Nu, maestrul bucătar. Aaa, Pepinho, da, e la grătar. Bon, stăm. O fi crezut că suntem prieteni, nu i-am explicat de unde vine interesul meu. Menţiune: Vasile şi Pepinho sunt nume inventate de mine, am uitat cum le-a zis celor doi, oricum ceva similar ca naţie.

M-am decis pentru o empanadas (colţunaş) cu carne la antreu, foarte bun, iar din lista de specialităţi am ales Civito Uruguayo - tipic uruguayan, friptură de vită, caşcaval, ou, şuncă, bacon, murături, măsline, salată, roşii şi maioneză plus cartofi prăjiţi. Pe româneşte: bombă calorică. Care arată aşa:

şi ar putea fi foarte bine gătită la Crama Ileana, exact în acelaşi mod, adică toate puse una peste alta, în aceeaşi farfurie, nu cine ştie ce combinaţie. Când colegii mei au fiţe îşi comandă o pizza cu un ou (ochi) deasupra. M-am gândit la ei, peste cartofi era carnea, peste carne era rulada bacon cu caşcaval iar deasupra trona ochiul. Amin. Am mâncat cam trei sferturi şi am abandonat. Porţia are jumătate de kil şi costă 29 de lei. E suficientă pentru a ghiftui şi cel mai înfometat soldat. Mă aşteptam la ceva mai rafinat, cred că bucătăria uruguayană o să meargă bine la români pentru că e practic aceeaşi Mărie cu altă pălărie. Denumirile diferă, grătarul nu prea. 

Am mai găsit în meniu câteva chestii care merită încercate: clătite de spanac cu caşcaval şi şuncă sau pamplona (ruladă) de porc umplută cu caşcaval, şuncă şi bacon. După vreo 200 de kilometri de biciclism o să-mi permit să revin.

Ne-am băgat şi la un desert, doar aşa, ca să vedem dacă avem mai mult noroc decât cei de la Turnul Sfatului. Aveau chaja, prăjitura tradiţională, v-o recomand călduros, e o nebunie (tot calorică şi asta): bezea, caramel, frişcă cât încape, fâşii de piersică şi topping.

Localul spune clar ce se vrea a fi: preparate la grătar cu carne uruguayană, nu e vina lor că eu am dat peste un restaurant tot cu grătar într-o micuţă localitate din Portugalia unde se servea caracatiţă sau cea mai fragedă carne de porc pe care am mâncat-o vreodată (porco preto pe pat de sare) şi m-am gândit prea departe. Dacă sunteţi genul care mănâncă ceafă  la grătar şi vreţi să vă impresionaţi prietenii cu nişte denumiri exotice, dar fără a risca, mergeţi la Uruguay, o să vă simţiţi bine, au şi ciorbă de burtă!

luni, 5 martie 2012

For a fresh beginning of summer

duminică, 4 martie 2012

Am testat Windows 8

A apărut recent ultimul Consumer Preview Windows 8. L-au mai îmbunătățit un pic față de anteriorul preview din toamnă, dar în continuare nu mă impresionează. Poate pentru tablete o să fie o alternativă interesantă, mie ca utilizator de Windows pe calculator mi se pare un pas înapoi și contraproductiv. Să vă demonstrez pe scurt:

Ecranul de început e cu ”plăcuțe” (tile):

Dacă apeși pe tile-ul cu Desktop se încarcă desktopul clasic... din care lipsește meniul Start.

Dacă cobori mouse-ul în partea stânga jos a ecranului apare și o chestie numită Start, dar care nu deschide meniul cunoscut ci te duce înapoi la ecranul de start cu tile-uri:

Ideea asta cu mouse-ul amplasat în diverse colțuri nu-i folosită doar pentru Start, dacă poziționezi mouse-ul în dreapta sus apare lista cu toate programele active:

iar dacă îl poziționezi în dreapta apare un fel de meniu sistem, cu Control Panel, setări și căutare:

Dacă vă uitați cu atenție la tile-urile din Start o să vedeți că lipsesc programele ”accesorii” ale Windows. Acestea există încă, sunt accesibile apăsând pe iconița de căutare. Tot din meniul acela, apăsând iconița de jos (Settings) ajungeți la opțiunile de oprire a calculatorului. Intuitiv și rapid, nu? Da, sunt ironic.

O îmbunătățire care o să vă lase rece dacă nu sunteți power-useri - Task Manager conține mai multe informații și arată mai bine.

S-ar putea să fie adevărate zvonurile și Win8 să fie noul Vista. În orice caz, va trebui să învățăm multe shortcut-uri pentru a ajunge rapid la programele și opțiunile îngropate. Știind și calea pe care o adoptă Apple cu diferențierea sistemelor pentru PC față de cele pentru telefoane și tablete (și integrarea doar a părților utile și care au sens), nu pot să înțeleg de ce vrea Microsoft să-și frustreze utilizatorii de PC-uri. Poate sunt doar reticent la schimbare.

sâmbătă, 3 martie 2012

Sfat

Dacă intrați într-un restaurant cu fântână (Dolce Vita în Sibiu) și vreți să vă simțiți ca la Fontana di Trevi, înainte să aruncați cu monede uitați-vă dacă au pești înăuntru. Cuprul, de exemplu cel de pe monezile de 5 bani, e otrăvitor. Dacă e sushi-bar cu atât mai mult, nu vă otrăviți viitoarea cină.

vineri, 2 martie 2012

Groupama fail

Am avut casco şi rca la maşină la Groupama. Un an, până ieri. După cum ştiţi, am avut diverse accidente şi incidente anul trecut: furat sigle, belit o jantă şi un cauciuc şi mizilicul ăla de daună de 15.000 de euro, făcut pe casco şi regres administrativ. Aşa că la ei în sistem apar, probabil, cu un semn de exclamare mare şi roşu. Anul trecut prima de asigurare a fost de aproximativ 1200 euro. Anul acesta mi-au făcut o ofertă de nerefuzat: peste 3000 de euro, că aşa le calculează sistemul. După intervenţia brokerului meu favorit au reconsiderat oferta: 2300 de euro. Moment în care am ales firma Allianz, cu oferta de 1100 euro. Eu am vrut să fiu fidel firmei, dar nu pot să fiu chiar prost. 

Calculul e simplu:
- cei 15.000 euro plătiţi de ei au fost recuperaţi pe procedura de regres administrativ de la firma unde avea cel vinovat asigurarea, aşa că nu li s-a produs nicio pagubă;
- două sigle: vreo 300 lei, s-a mai revopsit capota, o mai fi costat şi aia ceva, să zicem încă 500;
- o jantă şi un cauciuc: vreo 2000 lei.
Total: până în 3000 lei costuri cu daune asigurate şi suportate de ei.
Costul asigurării: 1200 euro.
Profit Groupama: aprox 2000 lei plus incă vreo 500 lei de pe RCA (că şi pe ăla l-am mutat la A).

O fi rău? se pare că da, de aia-şi permit să dea flit la clienţi "riscanţi".

Wrecking Ball - album nou Springsteen

The Boss lansează la începutul lui martie cel de-al 17-lea album de studio. Nu ştiu de unde-şi trage omul ăsta energia, dar o are din plin. Când nu înregistrează e plecat în turnee mondiale, îmi dă impresia că e cel mai mare music junkie, ceea ce nu-i puţin lucru după 39 de ani de carieră, la vârsta de 62 de ani. Ultimul album nu conţine nicio perlă, cel puţin nici una detectată de mine, dar tot am două favorite:



joi, 1 martie 2012

Primul mărţişor nu se uită

Am ajuns la birou. Aveam o zambilă pe masă. Ce frumos, mi-am zis, am primit cado de 1 martie. Zice colegul că nu-i a mea, e pentru femeia de serviciu. Mă bosumflu. 


Vin aproape toate colegele la lucru, îşi primesc zambilele, apoi se retrag şi închid uşa. Apar 5 minute mai târziu, radioase. Hopa, primim bomboane. Când colo:
- Ştiţi ce zi a fost ieri?
- Da, ştim, dar nu înţelegem.
- An bisect, primiţi mărţişoare!

O să mi-l pun în piept, se asortează cu cămaşa:


Primăvară faină!