Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

miercuri, 9 iulie 2014

Idei în dialog. Cum s-a trăit meciul pe FB

Totul a pornit de la bietul Teo, care a primit bonus de la Electrica pentru că-și achită facturile la timp. (Nu fac capturi de ecran, ar fi prea multe, copiez doar textele)
Mulțumesc celor de la Electrica pentru că m-au trimis la culcare. Doar nu era să-mi pierd nopțile uitându-mă la meci. Muriți mă cu curentul vostru
Prima împunsătură, de la Alin: nicicum nu-i bine. basistule!

Traian, rămas și el fără curent, că deh, locuiește tot în zona de după Ștrand II, dar, cum bine a punctat, nu pe o stradă cu nume de sat, zice: Chiar ca m-as imbraca in pijamale, da' nu le gasesc. Multumesc, Electrica!

(c) www.facebook.com/homedesigning

Ies la iveală amatorii de baschet iar la modul cum va decurge meciul, au avut apă la moară. Io: Tinem cu aia in galben ca ne amintesc de Csu?

Alin: merge... da n-au niciun sarb. Nu ne reprezinta
Călin: Pretena sefului meu e brazilianca, el e neamt. Oricum se termina, maine o sa am o zi grea
Teo: cică putem uita de curent câteva ceasuri. Avarie majora
Alin:  avarie majora, sa se gate meciul ca e si ei oameni
Alin: gool. iar o fura CSU
Călin: Parca si Scolari aduce a Vulc
Alin: Brazilia joaca bine in sfertul 3

Vine curentul.

Teo: habemus lux
Alin: no. nu mai e niciun fun. sa nu-mi zici ca aveti si apa calda
Teo: dacă vrei ma ofer sa vin sa.ti iau sigurantele
Alin: i-am dat drumu la caine. preventiv
Traian: Las, ma, ca pe stalp nu poate el urca
Călin: nu-ți mai trebuie?
Alin:  am tot incercat. Se intoarce. de aia i-am si zis Bumerang
Călin: Si cum il alintati?
Alin: nu-l alintam
Alin: 2:0. vulc era sa pice

Alin: 3:0
Călin: Draguti nemtii, stiu ca e tarziu in germania si maine se lucreaza. Inchid repede jocul.
Teo: 4:0
Alin:  isi bat joc. Sunt copii pe stadion
Traian:  Cred ca am prins si io un gol...Se dau la liber?
Alin: 3 plus unu gratis. Daca n-aveati curent, ziceati ca va mintim
Traian: Toata lumea stie ca nemtii au promotii serioase
Călin: 4-0 e scor periculos?
Alin: plecati acaaasaaaa. A. Is acasa
Teo: 5-0. Suuutaaaaa
Alin: si-au dorit mai mult victoria. Asta este. Ar putea incerca si de la trei...
Teo: sa intre ban
Călin: Am trezit-o si pe nevasta-mea, sa rada si ea
Alin: i-am dat doua palme lui fiu-meo sa tina minte ziua

Călin: Va dati seama cat a costat biletul?
Alin: si pentru ce? La Obor Fest intrarea a fost gratis...
Alin:  Fred, Hulk... cartoon network
Alin: pauza. Ma duc la fiu-meu. Trebuie sa inteleaga ca a fost o zi importanta
Călin: Daca le-ar lua Gadea interviu brazilienilor precis i-ar intreba daca s-au gandit sa se sinucida
Alin: nemtii s-au antrenat in pauza la loviturile de la 11 metri....

Călin: Brazilienii revin de la cabine plini de optimism
Alin: daca nemtii erau romani, se intorceau din pauza vopsiti galben in cap. n-au pic de caterinca in ei
Călin: Imagineaza-ti ca ai plati 1000 de eur ca sa vezi cum te bate asesoft la 50 de puncte:D
Teo: as da foc la transi
Alin:  si nici sa n-ai motiv sa omori arbitrul
Alin:  se vor mobiliza in finala mica
Călin: Poate nu-s obisnuiti cu clima...
Teo: hai baieti, "cantati cu noi-cantam cu voi" poate-poate egalam
Călin: Bine ca au semnat inainte brazilienii cu cluburile, ca acum nu-i mai lua nici Gazu'
Alin:  pe grafica n-au incaput toti marcatorii. Au dat din maus. Hesus
Călin: Ma duc la culcare, meci slab, m-am plictisit

marți, 8 iulie 2014

Maturitatea plăților online

De câțiva ani am reușit să elimin total statul la cozi pentru plata diverselor facturi și impozite, ultimul pas fiind făcut atunci când am creat cont pe site-ul Primăriei. Îi las lui Băgă plăcerea de a se certa cu pensionarii - musai de citit asta și asta. Nu-i mare motiv de mândrie, oricine-și încasează banii prin bancă poate face la fel, iar tarifele pentru ibanking sunt acceptabile în majoritatea cazurilor.

Îmi place că firmele mari au înțeles nu doar avantajul (a se citi ”reducerea de costuri”) de a trimite facturi electronice dar și acela de a comunica în interiorul emailului (în text) toate informațiile necesare abonatului pentru plata prin ibanking (sumă, cod client, număr factură) fără a necesita descărcarea și deschiderea pdf-ului ce conține formularul facturii. 



Deși pare un aspect minor, din cauză că procesul se repetă lunar pentru câțiva furnizori, orice optimizare e binevenită: poți face rapid copy/paste din email în internet banking, lucru nu totdeauna posibil cu pdf-urile read-only, câteodată trebuia să comuți între aplicații, să memorezi codurile și să le treci de mână. În plus, nu mai trebuie să cauți prin sistemul de fișiere după pdf-urile descărcate ca să le ștergi. 

Dacă informațiile importante lipsesc din email: e posibil să previzualizezi un pdf atașat direct din email (yahoo, google), câteodată poți selecta chiar și text.

Alternativa la acest mod de plată sunt convențile cu furnizorii, prin care aceștia pot trage direct bani din contul tău, ceea ce nu mă încântă din două motive (pe lângă faptul că nu e universal valabilă): birocrația suplimentară pentru activare și greșelile, știu un neamț căruia sala de fitness i-a tras 10.000 euro în loc de 100,00. Până completezi un refuz de plată, până te ”cerți” cu respectivii, rămâi cu contul gol câteva zile/săptâmâni.

luni, 7 iulie 2014

Dreptul de a uita și dreptul de a ne aduce aminte

Lizuca îi face un serviciu profesional lui Dorel, care, în semn de mulțumire nu doar că plătește factura dar îi și trimite Lizucăi un buchet de flori. Iubitul Lizucăi nu privește cu ochi buni toată tărășenia, așa că se hotărăște să investigheze. Prin prietenul Google află că Dorel are oareșce ambiții politice și CV pe net. E căsătorit. Nevasta lui Dorel are și ea o profesie ”reglementată”, dintr-un paragraf de pe site-ul Monitorului Oficial află cum o cheamă, CNP-ul și adresa de domiciliu. Până la egalarea scorului prin trimiterea unui buchet de flori doamnei și iscarea unui scandal nu mai e decât un pas.

Dragi cititori și Dorei europeni, acum acest scenariu poate fi evitat, o decizie recentă a Curții de Justiție a UE obligă motoarele de căutare să șteargă rezultatele irelevante, perimate și neadecvate din căutarea după numele unei persoane. Tot ce trebuie să faceți e să completați formularul de aici și să specificați ce pagină web vă lezează drepturile. Ulterior, cei care vă caută numele pe net vor putea citi următoarea notă de subsol:


Bineînțeles, au apărut deja scandaluri, un ex-CEO Merrill Lynch se pare că și-a ”coafat” trecutul, astfel încât să nu mai apară referințele la incompetența generatoare de criză financiară în 2007. Procesul de ajustare la noile legi este încă rumegat de Google, se răzgândesc, sunt scoase link-uri și apoi, după o judecată mai amănunțită, reapar. Articol cu detalii aici.

O să fie interesant, presupun că-s mulți care-și freacă mâinile cu satisfacție, crezând că o să ne luăm adio de la Iliescu + mineriadă = love, Remeș + caltaboș = mită, Ponta + doctorat = plagiat și multe altele. Prevăd că au să apară site-uri mai mult sau mai puțin underground, cu link-urile și cache-ul articolelor pe care nu ți le mai întoarce niciun motor de căutare ”serios”.


vineri, 4 iulie 2014

Mult baschet vara aceasta la Sibiu

.. ceea ce e bine, dat fiind că sezonul regulat al Campionatului Național durează din octombrie până în aprilie, iar fanilor li se lungesc urechile de poftă în restul anului. 

1. Sibiu Streetball are loc începând de azi până duminică, în Parcarea Teatrului. Puteți merge la orice oră pentru a vedea baschet de calitate la diverse grupe de vârstă, dar punctele culminante (semifinale și finale) vor fi sâmbătă și duminică după amiază. Sunt înscrise 58 de echipe, vin unii din cei mai buni jucători de streetball din Europa de Est, vor fi două echipe din Serbia și două din Ungaria, iar programul complet îl găsiți aici (pe linkul portocaliu Schedules).


2. O mare parte din cantonamentul Echipei Naționale a României se desfășoară la Sibiu. Scopul: calificarea la Campionatul European din 2015. În cadrul acestui cantonament, între 25 și 27 iulie băieții vor juca trei amicale în Sala Transilvania, cu Elveția, Tunisia și Olanda. Două meciuri cu Germania, se vor juca în 10 și 11 la Mediaș. Detalii aici. Din lot face parte și Octavian Popa Calotă, de la CSU Sibiu.

3. Rezultatele cantonamentului se vor vedea în cadrul campaniei de calificare din august, când sibienii vor putea asista la meciuri oficiale tari cu Suedia (13 august), Slovacia (20 august) și Letonia (27 august). De abia aștept, sunt convins că atmosfera va fi apropiată de cea de la meciurile CSU, băieții au nevoie de noi, adversarii fiind puternici.

joi, 3 iulie 2014

Albume noi, englezești: John Illsley, Ed Sheeran

Muzică de profesioniști, nu calculatoare.

1. John Illsley - Testing the Water. Fostul basist Dire Straits are un album nou, în stilul consacrat. Nu durează decât 38 de minute, nu e lungit inutil, dar are câteva piese faine, cu niște solo-uri frumoase, inclusiv la Stratocaster. A, tocmai a anunțat că a avut cancer vreo 10 ani și n-a spus aproape la nimeni. S-a vindecat cu ajutorul celulelor stem furnizate de sora sa.


Cu cât îl ascult mai mult, cu atât îmi place mai tare, mai descopăr o floricică, un solo, o combinație armonioasă de instrumente:



2. Ed Sheeran, tinerelul de 23 de ani care vede foc, și-a lansat cel de-al doilea album. X. Primul s-a numit +. E plin de piese vesele, dar mie-mi plac, culmea, ăstea mai liniștite. Sheeran n-a căutat să fie unic, nu încearcă chestii moderne, dar asta e bine; rezultatul e foarte plăcut iar instrumentația la înălțime: multă chitară acustică mânuită cu agilitate, o linie de bas puternică sau o partitură frumoasă de pian.



miercuri, 2 iulie 2014

Așa se atrag investitorii la Avrig

Dacă ce scrie în Turnul Sfatului e adevărat, și n-am motive să mă îndoiesc, în Consiliul Local Avrig predomină alte interese decât cele publice. Nimic nou, însă modul în care un consilier local tratează pe cineva dispus să investească 8 milioane de euro în orașul lui e... interesant (eufemism):
(..) cerând programarea unei ore pentru întâlnirea cu autoritățile locale. ”Ar fi bine în a doua parte a zilei, dar cu rezerva că undeva la ora 17:00, dumnealui are avion de plecare”.

Primarul a propus ora 14:00, moment în care unul dintre consilieri a cerut ca ora întâlnirii să fie 16:00. ”Noi suntem angajați, avem serviciu”, a motivat Costin Bădilă, consilier PNL și care conducea respectiva ședință din postura de președinte. Reprezentanta grupului a declarat că în cazul în care se stabilește ca oră de întâlnire ora 16:00, timpul alocat întâlnirii ar fi cam scurt.
Sunt convins că la Avrig curge doar lapte și miere, apar zilnic bogătani care-și doresc să facă investiții majore, nu e posibil să-și ia importanții și onorabilii aleși locali liber două ore de la serviciu pentru fiecare.


Probabil stimabilul n-are niciun interes să facă discuția prea lungă, să promită, să asculte, să se prefacă interesat, să aburească prea mult pe cineva venit cu probleme concrete; jocurile fiind făcute - chiar sunt curios al cui era terenul și cine i-a dus pe elvețieni cu zăhărelul să-l cumpere, aceasta fiind povestea mai interesantă din spatele aroganței de faraon comunal. 

Citiți tot articolul, sub tonul sec, jurnalistic, o să întrezăriți mersul lucrurilor din țara asta.

PS. Din ultimele anchete DNA reiese pe la nivel se învârte șpaga. Cu o pereche de cârnați ajungi departe.

marți, 1 iulie 2014

Aeroportul Cluj Napoca are niște hibe

De câte ori zbor din Cluj găsesc în aeroport câteva lucruri care mă nedumeresc. Deformație de frequent flyer, ce să zic. Nu că Aeroportul Sibiu ar fi mai breaz (doar, poate, mai cochet) sau că ar putea exista vreo comparație la nivel de număr de pasageri și zboruri, însă mi se pare că cel din Cluj are două hibe mari:

- sala de plecare e prea mică, există prea puțin spațiu și prea puține locuri de șezut pentru pasagerii celor 3-4 avioane low cost de aproape 200 de locuri ce sunt operate simultan dimineața. Mai adăugați minim un charter cu turiști și ajungem la o zonă sufocată de 800 de persoane;

- banda circulară de bagaje e subdimensionată și ea. Primele 20-30 de geamantane apucă să coboare, dar cei care ar trebui să le ridice sunt prinși la coadă la pașapoarte (avion de 200 de locuri, remember?) iar senzorul absolut prost calibrat al benzii transportoare nu permite evacuarea celorlalte bagaje deși ar mai fi ”petece” cu loc liber suficient pe banda circulară. N-am mai văzut așa ceva în niciun alt aeroport, situația e unică și ar trebui remediată într-un fel, poate chiar de un angajat care să dea bagajele jos manual;

- parcarea: mulți deștepți merg cu mașina la ieșire, opresc acolo și se duc la coadă la ghișeul de plată. Cei care au plătit înainte să se urce în mașină și sunt gata de ieșire așteaptă după șmecheri sau fac slalom. Agenții de pază se fac că plouă.

În plus, în toaleta bărbaților există o cutie cu otravă. Ar fi greu să o deschid, să iau din conținut și să otrăvesc vecinul de scaun? Poate. Dar să lași un copil curios să meargă la baie singur o fi bine?



Bonus, un fel de engleză. Pentru mulțumiri n-a mai avut nervi: