Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

vineri, 31 octombrie 2008

Tupeu de taximetrist

Sambata seara am asistat la o scena care mi-a adancit dragostea pt taximetristi. In fata clubului Zebrano, pe strada Gimnasticii, strada cu sens unic, doua masini bot in bot. Strada are un singur sens pentru ca pe margine sunt locuri de parcare iar cand acestea sunt pline, adica mai tot timpul, nu incape decat o masina. Revenind la masinile care se uitau una la alta: intr-una din ele o doamna, cealalta un taxi condus de un demn exemplar al speciei. Se da jos taximetristul nervos si incepe:
- Ce faci doamna, nu vezi ca-i sens unic, unde te bagi?
Noi, cei de pe trotuar ne intoarcem sa vedem de ce-i scandal, in primele secunde probabil toti gandindu-ne ce nesimtita e femeia aia sa mearga pe contrasens, dar apoi...stai...parca sensul strazii e INVERS... femeia venea bine! taximetristul e cel nesimtit. Aproape simultan incep cateva voci de pe margine sa se rasteasca la taximetrist. Acesta tace malc, sta cateva secunde sa gaseasca o replica, ceva, nu-i vine nimic in cap, se urca in masina si da cu spatele.

duminică, 26 octombrie 2008

Catalin Spoitoru

Muicaaa, daca eram manelist asa ma chema. Conform site-ului manelist.eu

Sisboutique

Daca sunteti fata, check it out, iar daca sunteti baiat, aratati-l fetei voastre:
http://sisboutique.blogspot.com/

marți, 21 octombrie 2008

Incredibila priveliste!


Nu ma refer la poza asta care vrea sa sugereze calitatea masinilor americane carora le cade geamul cand ai mai mare nevoie de aer conditionat, la 40 de grade, in desert. Ma refer la faptul ca, jur, am vazut o Dacia Logan in Las Vegas! Din pacate nu aveam aparatul foto la mine si era parcata pe partea cealalta a unui bulevard, adica la 8 benzi distanta, dar cu era sa confund o Dacie?? cu un Cadillac? In tot luxul ala, intre limuzine, elicoptere si avioane private, un nene a venit cu Dacia! Bine, probabil nu era "Dacia" ci Renault sau Nissan, pentru ca singura explicatie logica pe care am gasit-o este ca masina apartinea unui mexican. In Mexic se vinde Loganul sub numele de Nissan Aprio. Cred ca un soc mai mare aveam doar daca vedeam un Trabant convertit in limuzina.

Ghidul micului wannabe american


Cateva chestii pe care le-am invatat in Las Vegas si pe care n-am apucat sa le postez pana acum pt ca desi am un laptop relativ stabil, odata tot a crapat Notepad-ul, taman dupa ce scrisesem prima oara chestiile astea. Daca vreti sa treceti drept american, puteti exersa in fatza oglinzii:
- vorbeste tare, nu-ti fa probleme, ce conteaza ca esti aproape de limita de decibeli impusa aeroporturilor, important este sa te auda toata lumea, pt ca ce ai tu de spus este de interes national, cine n-ar vrea sa stie cum ai stat pe wc aseara doua ore.
- arata important! nu conteaza ca speli pe jos in casino, slujba ta e vitala, toata lumea e multumita de tine, mai ales clientii care aluneca si au ocazia sa dea in judecata hotelul. Arata-ti Rolexul aurit si foarte fals de la mana si poarta-ti ochelarii de pilot pe mutra importanta, doar umilinta s-a nascut la sat si voi n-aveti sate. Stii bine, orice barbat de serviciu are in debara tresele de "maresal" - nu, nu ala din armata, ci ala care deschide usa hotelului clientilor.
- e desert si e sambata seara, vrei sa mergi in club, cum te imbraci? Camasa alba de la nunta, pantaloni negri si slapi? Mare finetze, dar sa nu te puna sfantul sa-ti iei sosete la espadrile ca ne faci de ras!
- e desert si e sambata seara, esti blonda, vrei sa mergi in club cu inca 6 prietene, cum va imbracati? toate in rochie neagra pt ca subtiaza? Foarte bine, asa se umbla si la noi, daca sunteti de la casa de copii.
- ai 1.70 si 100 de kile? Felicitari, esti norocos ca traiesti in America. Alege-ti un magazin de haine si happy shopping, daca aveai 70 de kile trebuia sa-ti comanzi prin posta. Nu, XXL nu e suficient, incearca XXXXL, ca sa nu ti se vada sanii prin camasa.
- arata ce bine crescut esti, doar prima impresie conteaza! Daca nu spui "sir", "gent" sau "lady" la fiecare 5 secunde in timpul serviciului te dau astia afara. Bineinteles, in timpul liber ne tutuim ca si cand ne cunoaste de-o viata, iar daca ne vedem peste doua ore sigur n-o sa ma saluti.
- ai IQ-ul sub 70 si n-ai invatat pana la 30 de ani ca o cafea este fierbinte? Esti in paradisul simpletonilor! Daca stii sa citesti te-ai scos. Pe fiecare rahat sunt instructiuni "for your safety" si "because we care for you" iti spunem ca ciorba e fierbinte si te taxam dublu.
- moda asta iti expune mult prea multa piele neacesorizata? fa-ti un tatuaj! nu conteaza ca incep copiii sa planga cand te uiti la ei, un tatuaj o sa-ti rezolve toate problemele si complexele. E sexy, e la moda, de ce sa dau banii pe un abonament la fitness, imi trag un tatuaj si gata! Daca n-ajuta continua, mai fa-ti unul, ca doar ai piele de nici soarele nu te poate bronza toata deodata!

sâmbătă, 18 octombrie 2008

Interviurile Simonei

Simona Patruleasa nu e blonda, dar nici n-o duce capul. Interviu pe gsptv cu Ivan Pataichin, care ii spune ca s-a nascut in mijlocul Deltei, la Mila 23, ca tatal lui a fost pescar, bunicul lui a fost pescar...
Simonica zice: "A, deci o traditie de familie!". Pataichin: "Nu, toti erau pescari acolo". Ce alta meserie poti sa ai in zona aia?
Alta martusirire: "mi-am vazut consatenii la televizor, cum castiga la olimpiada". Simonica: "aveati televizor pe atunci?" Omul nu se uitase acasa la tv, dar nici nu spusese asa ceva. Oricum in loc sa o intereseze cum l-a motivat faptul ca si-a vazut consatenii castigand, pe ea o interesa daca avea tv acasa si probabil ce model avea mileul de sub pestele de sticla.

vineri, 17 octombrie 2008

Of of, mai mai

M-a amuzat articolasul din Sibianul:
"Marcela din Vasile Aaron are următorul OF:
“Nopţile fierbinţi ale chiriaşilor mutaţi de două luni în apartamentul de sus ne-au stricat somnul. Că se iubesc, e foarte frumos, dar ce ce nu o fac pe jos, pe masa de bucătărie, în baie..oriunde atundeva decât în pat. Scârţâie îngrozitor dar nu cedează oricât ne-am ruga.”"
http://www.sibianulonline.ro/ultima-ora/oful-noptii-sexul-si-patul-care-scart...

Sunt cateva chestii de lamurit:
- "chiriasii" inchiriaza chiriasa de deasupra cu ora?
- chiriasii lucreaza? daca da, nu cred ca-si petrec noptile treji
- marcela este in etate?
Foarte important de stabilit acest lucru pentru ca imi povestea un prieten de o vecina baba care-l acuza ca joaca popice la 3 dimineata in casa. La fel, pe aceeasi baba o deranja trasul apei la toaleta noaptea.
Oricum Marcela, se poate si mai rau, alt prieten imi povestea amintiri din copilarie, cand statea cu parintii si se uitau la tv iar vecinii de deasupra se auzeau foarte clar, nu doar un biet scartait de pat, iar lustra se misca...