Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

marți, 10 aprilie 2007

Ziua mea

..mi-am ales, fara sa stie nimeni, nici macar mama, o zi de nastere adoptiva. Ea pica la inceput de decembrie, cam de fiecare data intr-o zi cetoasa, in care burniteaza scarbos si Bucurestiul se umple de mazga. Nimanui nu i-ar veni sa se bucure intr-o astfel de zi. Mai degraba, iti vine sa te sinucizi lent, cu alcool si colesterol din belsug, singura acasa cu masa incarcata si muzica data la maximum. Coincidenta, dupa ce mi-am ales ziua secreta, am aflat ca o impartasesc cu Nelly Furtado, Britney Spears si Lucy Lu."
Belle de Nuit, Aventurile intime ale unei prostituate de lux bucurestene

Si acum vine partea funny: intrigat de aceasta zi de inceput de decembrie, am cautat pe google sa vad cand sunt nascute Nelly si Britney. And guess what: 2 decembrie. My birthday. Da' in Sibiu de ziua mea nu burniteaza si nu e mazga (sau n-am observat eu niciodata). Eventual ninge frumos. Bine ca nu stau la Bucuresti si ca nu-s dama de consumatie.

Stropitul

Si in Slovacia exista obiceiul stropitului (pe care eu anul acesta l-am ignorat complet). Povestea cineva de acolo ca in ziua de stropit la ei merg pe strada pompierii si te stropesc cu furtunul. Si prietenii vin la stropit, dar cu galeata! Culmea nesimtirii: vin cu galeata goala, iti suna la usa, te roaga sa le-o umpli, te invita afara si ti-o toarna in cap. Nu glumesc:

On Monday morning girls used to get up early to be ready when the first guys-kupaci come. Guys had to start very early if they wanted to go through the whole village until noon, because in the afternoon, they used to say, it wasn't polite to "water" the girls. So at 6 A. M. the girls already opened the doors for the first guys. If a girl liked sleeping longer, they would find her in her bed and pour water on her, no mercy! Girls were happy to have these "morning visitors" but they also liked playing hide and seek with young men. They would hide under their beds, in the wardrobe, in the pantry or they would even go to the stable and hide somewhere in between the animals. One of the most sophisticated "shelters" for girls was the attic of the house where the family had hay. They climbed up the ladder, drew it up after themselves, and hid in the hay. But what a problem if the guys noticed there was no ladder!!! They immediately knew where the girls were and God helps these now! Two guys held the girl arms stretched, and the others poured water on her. No, they didn't have a cup, they had a bucket full of water right from the well in the yard!

http://www.slovakspectator.sk/clanok-5179.html
http://www.slovakheritage.org/Folkcustoms/easter.htm

luni, 9 aprilie 2007

Buna dimineata!

Buna dimineata, te iubesc / Zi de zi de tine ma indragostesc

Ati recunoscut cu totii melodia? Hi-Q bineinteles! Nu-s mare fan al muzicii pop romanesti, in mare parte mi se pare stupida, cu versuri aiurea si linii melodice "imprumutate" dar melodia aceasta imi place la nebunie, mai ales varianta unplugged.

Videoclipul se potriveste foarte bine cu muzica, conceptul de garage band alb/negru ce ajunge pe scena in culori vii este simplu si cu foarte mult bun gust. Sa fie aceasta melodia verii?

Sincer, imi pare rau ca nu m-a dus capul sa compun eu asemenea versuri simple si de efect. Mi se pare cel mai frumos lucru pe care poti sa-l spui iubitei dimineata.

joi, 5 aprilie 2007

Cafeaua cu doi lapti

Astăzi în timp ce savuram copioasa portie de spanac la masa era sa-mi stea verdeatza-n gat pentru ca televizorul era deschis pe Kanal D - din motive de bunică. Doamna Cristea (sau cum o fi chemand-o pe tanti aia cu pept generos) a emis o enormitate enormă intr-o discutie cu un telespectator. Ceva de genul: nu-i asa ca dragostea te poate cuprinde oriunde? pe o insula pustie, in metrou etc etc. Eu stau si ma intreb: daca-i pustie insula...cu cine tanti? Stângul cu dreptul ca la tine?

Una bonus:
într-o seară într-un club, la intrare, am surprins o scurta conversaţie între două fătuce:
"o, să-mi bag, l-am sunat pe ăsta şi o zis că nu mai vine ...şi mi-am mai luat deja încă o bere şi nu mai am bani la mine". Nu stiu cum au dat-o la pace, dar n-am vazut-o spălând paharele.

O înmormântare dă Bucuresti

Aşa cum vă povesteam ieri, a trebuit să merg la Bucureşti pentru a asista la funerariile naşului meu. În continuare o să vă împărtăşesc experienta aceasta, văzută prin ochii mei de provincial.

Am plecat la drum la 5 dimineaţa de la Sibiu, cu părinţii şi bunica. Tata e mai inginer ca mine şi si-a luat o marjă de eroare consistenta pentru a preveni eventualele blocaje de pe şosea. Trebuia sa fim în Bucureşti pe la ora 12 aşa că vă închipuiţi încântarea mea când la 8.30 eram deja la intrarea în Bucureşti. Am trecut la volan, cu tata pe post de copilot cu harta în braţe şi am început navigarea prin frumoasa şi simpatica noastră capitală. Destinaţia: biserica de pe Mihai Bravu. 17 km într-o oră. Am nimerit ca orbul Brăila şi am oprit chiar în faţa bisericii. Era 9.30.

Biserica se află într-o zonă foarte frumoasă, strivită de două blocuri de 10 etaje şi flancată de câteva cocioabe gen bou-vagon, scăpate de la demolare, în curtea cărora oameni simpli îşi expun izmenele gri la soare, la uscat. În spatele ei se afla micuţul cimitir, în care probabil e o plăcere să-ţi dormi somnul de veci la umbra copacilor, în liniştea paşnică conturbată doar de claxoane, manele şi lătrat de căine comunitar parohial.

Ajunşi în această oază de linişte, reculegere şi verdeaţă am zis să mergem la capelă să depunem coroanele şi să prezentăm ultimul omagiu celui decedat şi familiei. Prima problemă: unde e capela? Răspunsul ni l-a dat paznicul cimitirului care ne-a îndrumat spre micuţa magazie din spatele bisericii, alături de care se află turnuleţul cu clopotele. Mi-am amintit instantaneu de coteţul de porci al bunicului meu, doar că respectiva capela era un pic mai lată, dar la fel de joasă şi avea tavanul vopsit cu negru. Încuiată cu lacatul. Ne descuie administratorul bisericii a.k.a. the Smiegel. Înauntru sicriul deschis şi pe o masă alăturată o imensă coroană cu vreo 200 de trandafiri cât pumnul de la ..Nicu Gheară. Mare om, mare caracter, păcat că angajaţii lui pot să iasă din casă doar noaptea. După o perioadă de priveghi, fiind destul de frig, ne-am dus la cafeneaua Cedonia să bem o cafea şi să ne încălzim până o să se mai strângă lumea.

După ce ne-am întors la capelă au inceput să mai apară şi alţi oameni, majoritatea fiind foşti colegi de la Rapid ai decedatului. A mai fost adus şi un alt mort (cu un microbuz albastru) şi plasat pe o altă masă din capelă. Al nostru a fost scos înainte de slujbă, pus pe un carucior metalic şi transportat cu tot alaiul de oameni şi coroane în interiorul bisericii. Slujba n-a strâns mai mult de 75 de persoane, unele destul de cunoscute (Rică Raducanu, Nae Manea şi alti fosti fotbalisti; special guest star George Copos). Eu unul am stat cu simturile alerte, încercând să anticipez ce o să ia prima dată foc: coroanele amplasate sub standul cu lumânări aprinse ce se înclinau periculos când se topeau (dar batrânul smiegel avea grijă să le colecteze la timp), broderia sicriului de la cele patru lumânări amplasate pe colţurile lui sau hârtia ce protejează de ceară topită lumânările din mâinile oamenilor. Până la urmă cel care nu m-a dezamăgit a fost un preot: întâi şi-a aprins lumânarea şi apoi a încercat să o treaca prin gaura facută în hârtie - cu partea aprinsă a lumânării, bineînteles - o fi fost nou şi n-o fi ştiut că lumânările au două capete...Noroc cu smiegelul că a rezolvat rapid problema, din câteva vânturări largi ale mâinii.

Drumul spre mormânt s-a dovedit mai dificil decât credeam pentru că am avut proasta inspiraţie să ajut la căratul coroanei mamut a lui Gheară. Am dus-o doi oameni si ne-au pus pe noi primii in alai ca era cea mai mare. La inceput a mers dar când am fost nevoiti să ne strecurăm pe aleea dintre morminte cu ditamai aeroplanu şi să păstrăm şi un dram de demnitate că ne făcea poze un domn de la un ziar a fost mai nasol (chiar asa, dacă-mi vedeţi moaca pe undeva cu o coroană gigant în braţe anunţaţi-mă şi pe mine).

Cu alte detalii nu vă mai plictisesc, din respect pt decedat, dar vreau să vă mai zic că bunicii mele i-a plăcut la Bucureşti, nu l-a găsit foarte tare schimbat din '55 când a fost ea ultima dată.

miercuri, 4 aprilie 2007

Carti

Daca tot am ajuns la Diverta sa-mi ridic beletele la R.S. Nu m-am abtinut si am cumparat si niste carti. Recolta de astazi:
- un ghid de bucatarie cu Jamie Oliver - pe asta i l-am dat mamei cadou de Paşte. Să ştie si ea cum sa gateasca un sandwich cu carne de vita că de gulaş si alte chestii simple ne-am saturat. Noroc cu baietu asta, englăz, de pe tvr2, că altfel mancam ca incultzii numa' bazaconii ardelenesti. Am trecut pe carti pt ca de Craciun i-am luat niste creme si lotiuni cica 100% naturiste si si-a iritat fatza de la ele. Acum e randul stomacului nostru;

- Jeffrey Archer - O chestiune de onoare - v-am spus mai demult ca-mi place cum scrie tipul. Acum si in lb. română. Să videm...

- Belle de Nuit - Aventurile intime ale unei prostituate de lux bucureştene - De cartea asta s-a facut tam-tam. Bineinteles. Că e cu prostii şi nu se ştie cine se ascunde sub pseudonim. S-au vehiculat o grămadă de nume, de la Dan Chişu la Simona Tache. Sper să nu mă dezamăgească la fel de mult ca Vara in Siam a Claudiei Golea, că aia a fost subtirică şi la propriu şi la figurat. Cine stie, poate învăţ ceva nou...

Un mic tribut

Sambata a murit Puiu Greavu. A fost naşul de căsătorie al părinţilor mei şi naşul meu de botez. Nu l-am cunoscut foarte bine, el locuind la Bucureşti, dar mi-a fost simpatic şi a fost totdeauna un om cu o buna dispozitie remarcabila si cu multe povestiri interesante. Imi amintesc cu placere de momentele cand ne intalneam in casa bunicilor mei, la Sibiu, de Sf. Stefan, de discutiile si romantele pe care le cantau toti. Ieri, la inmormantare, am vorbit cu un tanar jurnalist care ii luase interviu cu 12 ore inainte sa moara. L-a marcat acest lucru si a tinut sa vina la inmormantare in loc sa mearga la facultate, la examen.

Mai multe detalii puteti afla aici:
http://www.rapidisti.ro/speciale/Ilie_Greavu.html