Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

vineri, 13 iulie 2007

Cum luat carnetul la mine, io

Proaspat intrat la facultate, vine taica-meo la mine si zice: ma copile, tu nu-ti faci carnetul? ar fi bine, ca poate mai trebuie sa ma ajuti la una alta.Si nu mi s-o parut o idee rea, dat fiind ca atunci aveam prietena care statea la capatul pamantului, in faimosul cartier Turnisor, la capatul pistei de aterizare. Si mi s-o parut o idee excelenta pentru ca eram relativ satul de interferentele cu bastinasii din Turnisor in lungul drum de la nr 73 la capatul strazii unde era statia de autobuz. Si ultima degustare de tarie in autobuzul numarul 8 intr-o seara cand singurii pasageri erau mua si doi negri bautzi nu mi-o priit. Ca deh, cand zice Borat ca "esti baiat fain, ia o dusca", nu-ti mai faci probleme de sters gatul la sticla, grade de alcool si daca orbesti pe termen lung ci doar ca marea finetze de mahalagiu sa nu ia refuzul personal si sa-ti decupeze pielea cu brisca. Asa ca ideea de a avea acces la bolidul 1310 al familiei nu era deloc rea. Dar deloc.
Altii s-or mai urcat la volan inainte sa-si faca carnetul, eu nu. Not interested. Tot cu tata noroc: "hai ma sa-ti arat cum merge masina ca te duci acolo si te faci de ras". Tura prin spatele blocului. Mergea bine...Ma duc increzator la instructor, ma scoate in natura pe la Cisnadioara si apoi ma baga in buricul orasului, la piata Cibin, haos de haos. Am scapat, doar un pic mai transpirat de cat de obicei. Asta era toamna. Incepe facultatea, incep orele de sport, baschet, colegi tzarani, calca unul pe glezna mea finutza, face poc si se umfla, fasa gipsata vreo 2 saptamani, intrerupere scoala soferi. Pleaca cocorii, vine toamna, continua scoala de soferi. Se termina si orele de condus, sfarsit de noiembrie, examen. Iau sala cu maxim de puncte dar am parte de prima lapovitza in ziua fatala. Cine stia ce-i ala soc, ca doar eu am facut scoala pe caldura? Noroc ca n-am fost eu primul la examen, s-o mai incalzit motorul pana mi-a venit randul.
Incepe traseul. Plin de balti. Politistul ma intreaba la un moment dat de ce nu merg mai repede. Ii zic ca nu vreau sa le stropesc pe doamnele de pe trotuar. "Da' pe alea de mai inainte pe care le-ai facut leoarca nu le-ai vazut?" Ups. Scuze. Mai mergem noi un pic, din spate apare un taximetrist nervos care ne depaseste si ne injura. Il intalnim din nou, stationand, dupa cateva minute. Politistul meu coboara si-i ia carnetul. Sa traiasca.
Imi iau carnetul in decembrie, chiar de ziua mea. De Craciun mergem la colindat cu fostii colegi din liceu. Eu vin cu masina. Cel mai friguros Craciun. -20 de grade. In Dacie stam cu geamul deschis, ca ventilatia e pe moarte si altfel ingheata geamurile. Colegul din dreapta imi razuieste parbrizul cu o cartela pt telefoane publice. Efort zadarnic, ingheatza instantaneu la loc, de la respiratie. Cam asa o fi si in tanc. Desi cred ca tancul consuma mai putin decat Dacia aia cu socul tras la maximum.
Saga continua, doar Dacia s-a dus un pic...

marți, 10 iulie 2007

80


Bunica-mea ar trebui sa primeasca premiul de "bunica eroina". Dupa ce-a crescut doua fete, a mai crescut si patru galigani de nepoti. Cu ocazia aniversarii a 80 de ani, ne-am strans, familie si prieteni, sa o sarbatorim in Muzeul Satului la idilicul Han din Batrani.


PS. Dupa cum se vede, eu am mostenit trasaturile altei ramuri a familiei.

luni, 9 iulie 2007

Meri-n Cisnadioara

Cred ca in aproape 30 de ani (*) de viata, cu indiferenta si indolenta specifica varstei, am trecut pe langa diverse locatii interesante aflate sub nasul meu fara a le observa sau a stii cata istorie si informatie fascinanta se ascunde in ele. Ieri, datorita faptului ca niste albanezi (AB) si-au organizat nunta la Apfelhaus in Cisnadioara am ajuns si eu in centrul satului si am remarcat indicatorul "spre biserica fortificata". Nu ca n-as fi stiut ca exista, nu ca n-as fi vazut-o cocotzata pe deal de atatea ori dar totdeauna mi s-a parut inabordabila, cu o carare misterioasa si necunoscuta care duce acolo si cu prea putin chef de a explora coclaurii pentru a o gasi. Dar e chiar simplu, din centrul satului sunt scari, doamnelor, domnisoarelor si domnilor, scari betonate. Accesul te costa 5 lei iar urcatul ceva efort dar in 2-3 minute ajungi in varful dealului, la baza cetatii. Excelenta pozitia si vizibilitatea, toata valea se deschide sub tine, vilele de vacanta, livezile de meri si padurea se intind pana spre Cisnadie. Constructie romanica, ansamblul este compus din niste ziduri de aparare si biserica spartana, in care se mai afla doar pietrele funerare ale soldatilor germani ucisi pentru "vaterland" si "reich" in primul razboi mondial. Vantul suiera infiorator prin gaurile din acoperis si ma intreb cu invidie cum a fost concertul celor de la Anatema, pe ploaie puternica si presarat cu tunete. Dar ziua de ieri a fost calda si frumoasa, iar in curtea cetatii se poate sta la soare si admira peisajul intr-o relaxare totala. Colac peste pupaza..aaaa ..colac peste turc, compania n-a fost de aceasta data fermecatoare fizic, pentru ca nu toate domnisoarele pot fi castigatoare de concursuri de miss in liceu, dar inspiranta intelectual, ceea ce uneori este mai bine. Din pacate aparatul foto mi-a lipsit din trusoul de fata mare, dar vara e lunga si daca se mai iveste ocazia sa nu-mi pot bea cafeaua pe terasa cu meri o sa fiu sigur ca lentila ma insoteste. Si nu doar ea...
__________________
* 29 ani, 7 luni, 6 zile

http://www.cisnadie.ro/ro/cisnadioara.htm

vineri, 6 iulie 2007

Ghid practic: metode de facut ceai

Stateam si eu intr-o seara la povesti ca omul cu oama si raspunzand unei acuze de genul "nu stii sa gatesti decat ceai" am ajuns la concluzia ca da, are dreptate, nu stiu sa gatesc, dar la o adica pot sa-mi fac un ceai acasa in minim 5 feluri:
- pe aragaz
- in cuptorul electric
- la espressor
- cu apa din calorifer
- cu apa calda de la chiuveta

Al 6-lea ar fi in incalzitorul electric de apa iar al 7-lea cuptorul cu microunde, dar nu am asa ceva. Voi cum faceti apa praf?

joi, 5 iulie 2007

Inmatricula-mi-as si n-am cum...

Asa cum pana la Dumnezeu te mananca sfintii, asa si in lumea reala pana la amarata aia de placutza de inmatriculare auto te mananca functionarii publici si bancari.

Astazi am purces a indeplini caznele muritorului de rand in cautarea numarului de inmatriculare definitiv, ca deh, o fi avut si Picasso o perioada rosie (de fapt roz, hai tziclam pt cunoscatori) dar s-o mai terminat si aia. Si cum eu nu-s Picasso dar nu-mi place sa n-am CASCO, scurtam perioada si facem actele ASAP.

La 8.15 eram prezent la un birou de intermedieri, facut fise si copii xerox la tot ce trebe (13 RON). Apoi purces la Prefectura, biroul unic, platit taxa de prima inmatriculare (fara numar, fara numar, suma patru cifre babane, curs de schimb de la 1 oct 2006, adica 3.5 lei un euro, nu 3.1 ca acum, ca deh, traim in Elvetia si ne permitem).

Dupa aia hura si la Primarie, oficiul starii civile de nervi, transpiratie si cozi. Alta taxa (52 RON), alte probleme: contractul de vanzare-cumparare e in germana, trebuie tradus si legalizat. Gasit birou traduceri pi shentru (53 RON), astept sa ma sune sa ma duc dupa traducere si apoi inapoi la Primarie. Pana una alta am facut o vizita la BCR, sa achit si taxa pt certificatul de inmatriculare (30 RON). Apoi la asigurari, ca fara RCA nu te baga nimeni in sama (210 RON). Da' de banii astia am primit bon de benzina de 25 RON si asigurare de locuinta gratuita care nu ma asigura decat la tsunami, iceberguri ratacite pe Cibin si inundatii naturale. Daca crapa tzava lu' vecinu' tot mandea plateste - la fel si la eventuale furturi. Deci asigurarea asta ma asigura ca daca se intampla o calamitate plauzibila nu-s asigurat. Acolo tre' sa ne reintoarcem pentru CASCO, dar cu numere si cu banii pt prima rata.
A, saptamana trecuta am bifat si vizitat RAR care nu m-a usurat decat de 260 RON pentru certificat constatator si cartea de identitate a vehiculului. Boierie!

Daca vreau si numere preferentiale cred ca ma costa si alea, dar nu vreau, ca n-am chef sa fiu pieton 3 zile. Ma rog sa nu-mi vina un numar fain gen PUL, CUM sau alte nazdravanii.

Saga continua...la amiaza Primarie Reloaded si maine dimineata la depus dosarul si luat numerele.

luni, 2 iulie 2007

Dupa italieni, moda italiana cucereste Sibiul


Motto: ce stie tzaranul ce-i shofranu.

Aseara am avut o parada a modei de toata minunea in Piata Mare. Cred ca azi (duminica, 1 iulie) se poate urmari inregistrarea pe TVR. Lume destul de multa, catwalk-ul facut in jurul fantanii din centru pietei, proiectie de lumina ambientala pe cladiri, ecrane ca sa vad si poneii din spate ce se-ntampla. Regizorul unei asemenea eveniment are totdeauna o problema: defilarea dureaza putin si trebuie sa umple cumva un timp decent. De data asta au fost alesi balerinii de la RAI, castigatoarea San Remo 2006 si dansatorii de la Botega. Asa ca au fost vreo 5 designeri italieni care si-au prezentat colectiile, fiecare parada fiind urmata de un moment muzical, iar spre final a fost si o colectie a Doinei Levintza. Ce-am inteles eu: ca rochiile pot varia intre dimensiunile unei batiste si ale unui aeroplan bine hranit. Doina Vilentza mi-a demonstrat (poate doar mie) ca n-are legatura cu moda italiana. Creatorii din peninsula (ah ce limba de lemn am azi) au venit cu rochii mulate pe talie, Doinitza a adus niste baloane, bune pentru gravide cu tripleti sau pentru seriile cand nu bate briza si nu sunt sanse de decolare impromptu. Nici nu stiu cum ar trebui sa apari imbracata cu rochia aia, probabil coborand din tir, ca sa nu se sifoneze si sigur ai scuti muncitorii de la salubritate de efortul de a scoate masina cu perii in strada in ziua respectiva. Asta la categoria "ce nu mi-a placut". Ce mi-a placut mie cel mai mult: o rochie rosie, daca ai merge la o nunta cu o fata in rochia aia ar fi ea, mireasa si restul lumii (Ana imi sopteste in casca ca nu e rosu, e tziclam). Despre ce s-a vorbit cel mai mult: rochia cu cristale Swarovki, de 12.000 de euro. Le-or montat si ei pe o rochie alba, purtata de o sibianca, asa ca mare lucru nu s-a vazut, ici-colo cate o reflexie. Din locul unde stateam eu putea sa fie si sticla... Si la final, apare pe scena si primarul. Apoi cica a fost un eveniment privat undeva la muzeul de istorie, iar apoi organizatorii au rezervat clubul Celebrity. Unde n-am avut parte de prea multe modele, in schimb mi-am delectat privirea cu un grup de italieni mici, urati, posibil gay, mare finetze de modisti, care au dansat in draci pana dimineata. Cel mai tare party de la Celebrity de pana acum. Au mai fost si ceva macaronari mai in varsta, aparent seriosi, dar daca erau seriosi erau acasa la ora aia, doi dintre ei comandand o sticla de Dom Perignon si cam uitand sa o plateasca. Dar de aia ne plac noua italienii, ca-s de-ai nostri - doar la moda sunt cu 20 de clase peste noi.

Later edit: am gasit poze de la eveniment la amicul Ovidiu Matiu caruia ii multumesc pt permisiunea de a le folosi. Cred ca rochia care mi-a placut este aceasta din poza, desi de la departare arata putin altfel. Aici gasiti intregul album: http://www.matiu.ro/main.php?g2_itemId=4996

sâmbătă, 30 iunie 2007

Rock on

La un moment dat te mai saturi de ascultat Cohen, faci un reality check si simti nevoia de o muzica de forta. Asa ca saptamana asta va recomand ceva mai zgomotos, multumita eliberadioului Guerilla (89,0 in SB):

Green Day - Working class hero

Cover dupa John Lennon, cu versuri geniale:

As soon as your born they make you feel small,
By giving you no time instead of it all,
Till the pain is so big you feel nothing at all

si sa nu uitam cireasa de pe tort:

And you think you're so clever and classless and free,
But you're still f****g peasents as far as I can see

Videoclipul este in enshpe variante pe youTube.

Dolores O'Riordan - Ordinary day

Daca numele ei nu va spune nimic, ganditi-va la The Cranberries. Este fosta solista. Albumul se numeste Are you listening? si poate mai atenueaza cate un pic din dorul de Cranberries desi nu se ridica la nivelul albumelor lor - deci vocea nu e totul. Oricum melodia e fainutza.

Manu Chao - Rainin in paradize

Pe baietu asta nici nu stii cum sa-l categorisesti. Manu sau Chao. Asa ca-l lasam asa, ne-etichetat dar de ascultat. Sa zicem ca daca nu va place mesajul social o sa va placa ritmul si va improspatati cunostintele geografice! joking, of course. Pentru toti baietii mei din Monrovia, fara numar!

In Monrovia, this no good place to be
Weapon go crazy, it's an atrocity
In Fallujah, too much calamity
This world go crazy, it's no fatality
In Jerusalem, in Monrovia, Guinea-Bissau, today it's raining

Sunrise Avenue - Fairytale Gone Bad

Cam plangacios pt un rocker...daca tot e fairytale ma asteptam sa se transforme in pumpkin la final.

This is the end you know
Lady, the plans we had went all wrong
Tell them it's me who made you sad
Tell them the fairytale gone bad

Si-am incalecat pe-un norisor argintiu si m-am dus. Weeeeeee!! weeeeeee!! weeeekend!