Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

duminică, 30 noiembrie 2008

Blanko

Am votat. Pe nimeni. M-a convins postul Adelei despre votul alb. Asa ca am mers, am studiat problema, am zis pas, am introdus buletinele de vot in urna. Necompletate. Sper sa nu se fraudeze alegerile si sa puna careva stampila pe buletinele mele. Sunt curios cata lume a facut ca mine/noi.

sâmbătă, 29 noiembrie 2008

Sa inovam fara profesor

Am vazut in ziar o reclama la RBS (Royal Bank of Scotland). Printre altele scria si "14 ani de inovatii". Nu stiu altii cum sunt, dar eu, momentan, cand aud de inovatii in sistemul bancar imi vine sa pun mana pe topor. Asa au "inovat" si aia din State, mutand gunoiul sub presul offshore-urilor de au bagat lumea in recesiune cu aroma de depresie. Ce poti sa inovezi in domeniul bancar? RBS probabil pune pixul 2 cm mai la stanga langa documentul de semnat fata de alte banci? Are dobanda cu 0,00001% mai mica decat la concurenta? Pauza de masa de la 13 la 14 nu de la 12 la 13? Citesc pe net ca au inovat din greu si ca urmare au fost salvati prin nationalizare de catre Guvernul Britanic pt 25 mld. euro. Sa fie primit!

joi, 27 noiembrie 2008

ERP System of the Year 2008!

Sunt foarte fericit, am ales bine in 2003 cand am venit la Timeline. Dupa aproape 6 ani de munca apar si confirmarile ca tot efortul depus n-a fost in van si ca suntem niste meseriasi.
Tocmai m-a sunat seful ca am castigat nu unul ci DOUA premii "ERP System of the Year 2008" din 8 posibile: la categoria "productie in serie" si premiul special "sistem pentru IMM-uri".

Trebuie sa stiti ca dezvoltarea produsului care a luat aceste premii se face in proportie de aproximativ 90% la Sibiu, de catre programatori romani.
Premiile sunt decernate anual de catre Center for Enterprise Research, Universitatea Potsdam, Berlin si revista "ERP Management" iar noi am luat parte pt prima data in acest an.

Pentru mai multe informatii:
Despre CER si premii:
http://wi.uni-potsdam.de/erp.nsf?Open&ID=25411D00B64DF181C12570F9002FFB47&Key=&Sel=&Lang=de

Site-ul firmei noastre:
http://www.timeline.info/

Definitia ERP-ului:
http://ro.wikipedia.org/wiki/ERP

(La tv tocmai canta Voltaj: Mai sus de locul 2 :))


miercuri, 26 noiembrie 2008

Stiri spooky din orasul meu

1. Pe Magheranului s-au montat semafoare inteligente. Nu suficient de inteligente, as zice, pentru ca au facut rosu chiar inaintea MEAA!! Asa ca am infipt talpa in pedala, am trecut pe galben si le-am ignorat cu nerusinare. Daca erau asa inteligente faceau verde in toate partile si ma opreau, sau imi faceau poza si apaream in ziarul Adelei maine. Hmm, dar eu cred ca totusi sunt inteligente, doar se prefac ca sunt normale, ca sa nu-si faca suratele de rusine.

2. Mi-a povestit un nene taximetrist care m-a dus de la service la birou ca fiica sa vrea BMW. Nu vrea Golf, nu vrea Kent, nu vrea valuta, ba chiar nici pe Petre Roman (APACA anyone?), ea vrea doar BMW, pt ca aia e masina, asa i s-a zis ei. Nu stie nici ea, nici taica-so ce implica o tractiune spate (iarna) si ca nu prea e indicata o asemenea masina la incepatori, mai ales daca e model vechi si n-are sistem de control al tractiunii. Plus ca taica-so lucreaza pe Dacie, deci probabil nu-l dau banii afara din casa, dar daca numai asa poate avea omul liniste in casa ce sa faca... Memo to myself: Pe fata mea o sa o cheme Vladutz si o sa fie baiat.

3. "ECHIPA DE fotbal a Directiei Generale a Finantelor Sibiu a pierdut finala Cupei Finantistului, desfasurata zilele trecute la Sala Transilvania. " Eu le propun respectivilor sa faca un meci Finantisti - Contribuabili. Cred ca s-ar inghesui lumea sa joace contra lor, de placere, ar fi singurul meci in care scorul n-ar conta deloc. Vorba aia: satisfactia de a-i rupe piciorul celui care ti-a dat 100 de milioane amenda - priceless.

marți, 25 noiembrie 2008

De ce nu votez


Dupa cum se poate observa in poza (cam veche, din 2007), in spatele casei parintilor mei se inalta hotelul Roberts - ca daca-i spuneau Citrea era prea evident. Maram e detinut de fata lu nenea Citrea de la Curtea de Conturi. Daca nu stiti ce face Curtea de Conturi va spun eu ca sa va fie clar de unde atatia bani si atatea favoruri: controleaza toata institutiile de stat daca banii publici sunt cheltuiti conform legii. Trecem peste toate ilegalitatile, scandalurile si manariile facute de Citrea pt ca le puteti gasi foarte simplu cautand pe Google dupa articole din ziare. Si-a construit un hotel cam ilegal, cam aproape de vecini, cam depasind limita de inaltime a zonei, cam baroneshte.
De ce nu votez? Pt ca Citrea este un apropiat al PSD-ului, Primaria Sibiu de la care a primit aprobarile e condusa de FDGR, Guvernul care a investigat problema si n-a luat nici o masura este de la PNL iar onor presedintele care a trimis corpul lui de control sa taie frunza la caini e apropiat de PDL. Deci pe cine sa votezi? Ca-s toti la fel de hoti.

joi, 20 noiembrie 2008

Rozul este noul verde


Nu stiu de ce au ai mei norocul asta, dar cand se uita in spatele casei vad un ditamai hotelul (coming soon here) iar cand se uita spre strada vad kitchul asta. Pe mine m-ar enerva la culme sa ma trezesc dimineata, sa deschid jaluzelele si sa vad peisajul pastelat din imagine. Nu era suficient ca si-au pictat casa intr-un roz bombon dubios in totala armonie cu casa verde-crud a femeii de la care au cumparat terenul, de o saptamana si-au asortat si gardul intr-un nuanta de albastru-verzui. Sunt curios daca au dat banii pe vopsele, le-au furat sau le-au primit de pomana. Oare ce va urma?

miercuri, 19 noiembrie 2008

F.U. GNR is back!

Ca sa parafrazam reclamele Carlsberg: probably the most delayed album in the world.
Dupa muulti ani, multe lansari anuntate si amanate, despartirea de toti membri trupei initiale cu exceptia lui Axl, in sfarsit apare Chinese Democracy. Daca pentru a compune si inregistra un dublu disc ca Use your illusion a durat vreo 3 ani, dupa 14 ani ar fi trebuit sa iasa o capodopera. Nope. Nu gasesc nici un potential hit, care la prima auditie (e drept, pe boxele de la laptop) sa ma faca sa zic wow si sa-mi ridice parul pe mana de emotie. Probabil unii dintre voi ati auzi deja primul single la radio, omonim cu albumul, si nu cred ca v-a impresionat. Este anul revenirilor ratate dar banoase (da, la Metallica ma refer). Ma hazardez sa zic ca asta e sfarsitul GNR si era mai bine ca Axl sa-si ocupe altfel aceasta treime din viata, ramaneam cu amintirile despre "blues-urile" dansate pe November Rain la chefurile juvenile si era suficient atat. r.i.p.

Review-ul celor de la RollingStone, probabil editorul era beat:
http://www.rollingstone.com/reviews/album/24024297/review/24161281/chinese_de...