Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

miercuri, 10 decembrie 2008

Neagra. Gaura neagra

http://cotidianul.ro/astronomii_confirma_gaura_neagra_din_inima_galaxiei_noas...

"Cercetătorii de la European Southern Observatory (ESO) au găsit dovezi importante în legătură cu gaura neagră din mijlocul galaxiei şi au reuşit să puncteze efectele gravitaţionale pe care le are aceasta asupra stelelor care o înconjoară. Timp de 16 ani, ei au analizat 28 de stele din centrul Căii Lactee, situate în jurul găurii negre, cunoscute drept Sagittarius A (datorită apropierii sale de constelaţia Săgetătorului), informează “Times” ."

Era perfect logic. Unde putea fi o gaura neagra daca nu in apropierea unui sagetator! - cel putin dupa logica amicei mele Ana care imi repeta de fiecare data ca toti sagetatorii sunt niste neseriosi (cu exceptia mea, bineinteles) . Asa ca, draga Ana, s-a confirmat stiintific, se pare ca ai avut dreptate.

Corcodusul si recesiunea


Acesta este un corcodus, situat in fundul curtii la ai mei. Il urasc pentru ca e corcodus si, logic, face corcoduse. Care trebuie adunate.
Acum cu recesiunea asta cine mai stie ce o sa vina, daca o sa ne mai permitem sa bem vin, whisky, cuba libre, vodka sau tequilla. Asa ca de la o vreme am inceput sa ma uit cu drag la corcodusul acesta si nu cred ca o sa mai fac lobby pt taierea lui la primavara. Pana la urma si rachiul de corcodele e bun, in lipsa de altceva...

duminică, 7 decembrie 2008

Faust

Am avut placerea sa primesc o invitatie la spectacol, vroiam sa-l prind de mult dar totdeauna m-am trezit dupa ce era sold-out. Asa ca, in sfarsit, la mai mult de un an de la premiera, am reusit sa vad Faust. Ce-am vazut mai exact, contabilizat: aprox 50 de actori, 4 muzicieni, 3 perechi de sani, 1 pubis.

Spectacolul este fascinant, are un ritm alert aproape tot timpul iar Ofelia Popii, pe cat de mica pe atat de impunatoare in rol de Mefisto. Nu ma pricep sa scriu cronica de teatru, dar mi-a placut aproape totul: decorul, jocul personajelor, muzica baietilor de la Imperium Band. Cu totul deosebit mi s-a parut momentul de interactiune cu publicul - Noaptea Valpurgiei, cand am fost invitati in spatele scenei principale pentru un spectacol nu doar dramatic, ci si muzical, de circ sau de cabaret, fascinant mai ales prin indepartarea de teatrul clasic, socant prin efecte si erotism.

Nu stiu daca era neaparat nevoie ca o tanara actrita sa defileze la nudul gol cu un cap de porc pe o tava, deasupra capului, dar imaginea si-a facut datoria de a starni senzatii. La fel ca si dragostea aproape pedofila a lui Faust pentru o Margareta de 14 ani, cand nu poti sa nu te gandesti ca fata putea sa fie a ta si nu stiu zau daca te-ai mai fi bucurat de actul artistic in acest caz. Pt aceasta imi permit sa zic ca a fost un Faust un pic belgian.

Per total, Faustul lui Purcarete te stoarce emotional in cele doua ore cat dureaza piesa.
Highly recommended. Cred ca se mai joaca in aceasta luna in hala Balanta.

PS. Am inventat si o noua injuratura: vedea-te-as jucand in Faust!

sâmbătă, 6 decembrie 2008

La multi ani Alina!


Alina-Nicoleta isi serbeaza astazi ziua de nastere si de nume. Sa-mi traiasca :)

vineri, 5 decembrie 2008

Asa vecini sa tot ai


Intr-o zi venim la lucru si ce sa vezi Veto! in copacelul ala amarat din fundul curtii a crescut cherestea! Stiu ca in mod traditional in Romania in decembrie cresc pere in plop dar cherestea n-am stiut ca poate a fi. Explicatia este ca vecinul si-a facut gard nou si, probabil, muncitorii s-au gandit sa nu mai care resturile, mai bine le arunca peste gardul nou, ca e inalt si nu se vede. Ei bine, vedem noi. Am auzit ca si molozul ar fi in rau, asa ca la primavara cine o sa fie injurat de vecini cand vin inundatiile? Noi.
Si nu, nu avem sediul la tzara, suntem chiar in mijlocul orasului.
Punem de-un gratar.

miercuri, 3 decembrie 2008

Entry for December 03, 2008

luni, 1 decembrie 2008

Targul de Craciun


Targul de Craciun din Sibiu a ajuns la a doua editie. Personal nu ma prea intereseaza dar asta seara am iesit la o plimbare cu prietenii. Ma asteptam la altceva, mai multa lumina, mai multe produse, mai multe casute, dar este destul de sec si saracacios. Poza il prezinta alaturi de targul de la Nürnberg (2005), cel mai cunoscut targ de Craciun din Germania. Acolo, o piata de dimensiuni comparabile cu Piata Mare din Sibiu este plina de casute, cu o distanta minima intre ele, toate luminate si frumos decorate. Simti imediat altfel spiritul Craciunului.