Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

luni, 12 ianuarie 2009

The boss is back

Probabil ca ati aflat, Bruce Springsteen a mai luat un premiu pt muzica de film. Dupa Oscarul pt Streets of Philadelphia acum a luat Golden Globe-ul pt The Wrestler, din filmul cu acelasi nume (pt care a luat si Mickey Rourke globul pt cel mai bun actor).

Piesa o puteti asculta aici: http://www.youtube.com/watch?v=4OSvJvSwmd4

Si nu, nu canta "If you've ever seen a one-legged dog then you've seen me" - ci "dove". M-am mirat si eu dupa prima auditie si am cautat versurile.

Bonus, o piesa veche veche si nu foarte cunoscuta la noi (de catre majoritatea):
http://www.youtube.com/watch?v=U25ZtizsFuI

vineri, 9 ianuarie 2009

Postere la Mall

De saptamana aceasta gasiti posterele noastre si la Mall-ul din Sibiu. Detalii despre locatie:
http://posterland.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=3

joi, 8 ianuarie 2009

Amsterdam. The joint

N-am ajuns noi bine in Amsterdam, seara la 10, ca ne-a venit cheful de plimbare, taiat rapid de frigul de afara. Dupa o tura de vreo jumatate de ora in care am putut admira un oras linistit, golut (era luni) si inghetat, am inceput sa cautam o locatie in care sa mancam ceva, nu neaparat de foame cat pt a ne incalzi. In timp ce priveam meniul expus in strada in fata unui steakhouse argentinian, a iesit chelnerul, ne-a spus ca mai e deschis si ne-a intrebat de unde suntem. Si el era din Romania. L-a pus pe egipteanul patron de restaurant si responsabil cu bucataria sa ne gateasca niste fripturi bune si ne-a servit el toata seara. Doar alte doua mese mai erau ocupate la acea ora asa ca a avut destul timp de gargara cu noi. A mai turnat si niste bullshituri ca deh, orice roman ajuns chelner in Olanda are cu ce se lauda, dar importante raman urmatoarele: chiria in centrul orasului platita de ei e 10.000 euro pe luna, friptura ca aia din vaca argentiniana nu se iecsista, si egiptenii, daca n-ai nevoie de nota, incaseaza la negru contravaloarea mesei. Plus adaptarea zicalei romanesti: cine n-are localnic sa-si cumpere. Unul din prieteni are impresia ca acest chelner, Tibi, i-a salvat viata, el vroia sa fumeze un joint de unul singur si probabil s-ar fi trezit in avionul de intoarcere, dar Tibi l-a sfatuit sa "poshtim" una sau doua tigari, sa nu ne grabim si sa facem pauze pt ca drogul functioneaza lent si vine din urma. Dupa cum vedeti in poza de mai sus i-am ascultat sfatul. Dupa ce am terminat masa, Tibi a inchis taraba, l-am luat si pe egiptean si ne-au dus intr-un baruletz doua case mai incolo, pt ca luni seara coffeeshop-urile au zi scurta si erau inchise.
Eu, care nu fumez nici tigari normale, am tras cateva fumuri (nu-s convins ca pana in plamani) dar oricum, sa fie bifata actiunea, si am dat mai departe. N-am simtit nimic, n-am ras isteric, am ramas dezamagit. Tigarile si berea de acolo au fost "cinste" de la Tibi, probabil pt bacsisul gras oferit. How cool is that: sa mergi la Amsterdam si sa faca un chelner roman cinste cu bere si jointuri la toata gasca. In jurul nostru plin de tineri cu ochii rosii si goi, aflati intr-o stare de plutire, nevorbind unii cu altii (oare de ce). Fiind deja 3 dimineata si neimpresionati de experienta ierbii am decis ca e cazul sa ne intoarcem la hotel.

marți, 6 ianuarie 2009

Posterland.ro pe bloguri

Prietenii mei mi-au facut un serviciu neasteptat si au scris cu mare promptitudine despre posterland.ro pe blogurile lor:
Alina http://brunetteattitude.blogspot.com/2009/01/posterlandro.html
Brylu http://www.brylu.ro/?p=1247
Tudor http://cemerita.blogspot.com/2009/01/am-fost-si-eu-colectionar-de-postere.html
Adela http://bauade.blogspot.com/2009/01/ara-posterelor.html

Tuturor le multumesc calduros!

luni, 5 ianuarie 2009

Scafandrul si fluturele

Cum e ca dintr-o data intreaga viata sa ti se schimbe radical, cariera de succes ca editor sef al revistei Elle, adorat al soartei, viata boema si usoara sa devina o coma, imobil, putand doar sa clipesti din ochiul stang pentru a-ti exprima gandurile? Si cu toate acestea sa gasesti puterea sa scrii o carte despre experienta ta in spitalul de recuperare, o carte care exista si care a stat la baza filmului despre care vorbesc. Scafandul si fluturele a fost premiat cu Oscar pt cel mai bun film strain din 2008 si intr-adevar merita sa castige. Ce ghinion pt 4,3,2 sa se toarne in acelasi an cu acest film unic...

Descrierea de pe imbd.com: Elle France editor Jean-Dominique Bauby, who, in 1995 at the age of 43, suffered a stroke that paralyzed his entire body, except his left eye. Using that eye to blink out his memoir, Bauby eloquently described the aspects of his interior world, from the psychological torment of being trapped inside his body to his imagined stories from lands he'd only visited in his mind.

Mai multe detalii pe IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0401383/

sâmbătă, 3 ianuarie 2009

Amsterdam. The flight.


La multi ani! Am revenit aseara dupa 4 zile de Amsterdam. Astazi o sa va povestesc despre calatoria in sine. Daca pot imprumuta un termen din telecomunicatii "ultimul kilometru" e si cel mai lung in calatoriile din ziua de azi. De fapt si primul. Dureaza mai mult statul prin aeroporturi, mersul cu trenul pe ultimii 10 km sau drumul de la gara la hotel decat zborul propriu-zis: 1.20 ore Sibiu - Munchen, 1.05 ore Munchen - Amsterdam. Calatoria noastra a fost ok, pentru mine, dar alti prieteni (in total am fost 10 persoane) n-au avut acelasi noroc: un cuplu s-a trezit in Schiphol fara bagaje iar alt prieten a descoperit ca nu mai are aparatul foto in valiza. Cuplul respectiv nici nu si-a mai gasit valiza decat astazi (plecarea a fost luni si azi e sambata), asa ca au facut revelionul cu haine de imprumut plus ce si-au mai cumparat pe acolo. Problema a fost ca valiza avea manerul slabit iar in Munchen,probabil sub atingerea gratioasa a hamalilor balerini de acolo, a cedat de tot si s-a despartit de valiza. De manerul acela se afla lipita eticheta de identificare care a luat si ea drumul Nirvanei aeroporturilor (unde se duc manerele cand se duc?). Le-au identificat valiza intr-un final dupa un lacat rosu cu care era inchisa.
Ajunsi la Amsterdam ne-am luat bilete de tren pana la Gara Centrala, hotelul nostru fiind in apropierea ei. Dupa ce am rezistat imboldului de a ne urca in primul tren care mergea spre Amsterdam si am verificat harta feroviara ne-am dat seama ca bine am facut, aveam sanse sa vizitam si Utrecht-ul in seara respectiva, statia "Amsterdam xyz" intermediara anuntata in drum spre destinatia finala a trenului nu era in directia Garii Centrale (Amsterdam Centraal). Am gasit intercity-ul potrivit (circula cate unul la fiecare 10 min) si dupa alt sfert de ora eram in buricul targului lacustru. Foarte frumoasa cladirea garii, mare, veche, rosie. Aproape lipit de ea se afla hotelul nostru - Ibis. In fata lui o parcare pe trei nivele pt biciclete. Biciclete cata frunza, cata iarba.
Daca ati calatorit cat de cat, poate stiti ca lantul Ibis este de 3 stele si are preturi acceptabile. Nu si la Amsterdam, unde o camera la el, de revelion costa cat o noapte la un hotel de 5 stele din orice parte normala si neturistica de lume. La camera de hotel nu i-am mai facut poza, era minuscula.
Avantajul hotelului si motivul pt care l-am ales a fost pozitia lui, la capatul zonei turistice. A fost o decizie buna pt ca a fost extrem de frig. Daca va zic ca la -2 grade poate fi extrem de frig e greu de crezut de cei care stau intr-o zona de munte, uscata, unde -10 nu e o catastrofa. Dar un -2 langa apa, cu o briza umeda, se simte mult mai rau. Iti intra in oase, pe sub tot arsenalul de haine: tricou, camasa, pulover, geaca. Unul din prietenii mei si-a improvizat o pereche de izmene din pantalonii de pijama. Cred ca cel mai vandut articol de imbracaminte iarna la Amsterdam sunt caciulile. Una a ajuns si la mine pt ca o uitasem pe a mea acasa.

vineri, 2 ianuarie 2009

posterland.ro

Impreuna cu un prieten ne-am facut un biznis mic:
www.posterland.ro

Daca va intereseaza ceva de acolo si locuiti in Sibiu va livrez fara costuri de transport!