Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

marți, 24 octombrie 2006

O plimbare prin Berlin


Am adaugat un album nou de poze - Berlin05. Contine imagini facute in ianuarie 2005 intr-o plimbare prin centrul orasului. Traseul incepe in Alexanderplatz (Turnul tv, Primaria ) apoi cladirile de-a lungul bulevardului Unter den Linden (Dom-ul, Opera, Univ. Humboldt, Ambasada Rusiei si un prototip Bugatti de 1001 CP) pana la Poarta Brandenburg si Hotelul Adlon situat langa ea (cel mai luxos din Germania). Apoi zona politica de pe malul raului Spree: Reichstag-ul si Bundeskanzleramt-ul. In drum spre Potsdamer Platz se trece pe langa monolitii din monumentul inchinat evreilor ucisi de nazisti. Potsdamer Platz a fost distrusa in timpul razboiului, a rezistat doar un perete din marea sala de bal a hotelului de acolo, perete care este incastrat acum in modernele cladiri din zona, ce apartin firmei DaimlerChrysler. Acolo este si SonyCenter, cartierul european al firmei. Unul din cei trei zgarie-nori are cel mai rapid ascensor din Europa si platforma este deschisa publicului. O bucata din zidul Berlinului a fost pastrata ca amintire, de fapt este locul unde a fost data prima lovitura zidului. Intr-o alta locatie se afla o biserica distrusa de bombardamente, langa care a fost construita una noua, ansamblul fiind relativ interesant. Apoi seara am facut drumul invers spre Alexanderplatz, noaptea fiind si mai spectaculos, mai ales copacii impodobiti pentru sarbatorile de iarna.

Entry for October 24, 2006


Iata-ma din nou la Berlin. Pana acum n-am facut nimic deosebit in jumatatea asta de zi de cand am ajuns aici (e luni seara). Sunt la o turnatorie ai carei patroni sunt o doamna in varsta si fiul ei. Domnul “turnator” a plecat spre Nirvana de ceva vreme. Doamna a acumulat mult stress in ultimele trei saptamani in care i-a fost plecata in concediu manageritza si s-a dus si ea sa se relaxeze la resedinta ei din Toscana. Am cunoscut-o anul trecut, este o figura, bronzata intens la solar (la peste 60 de ani), plina de aur si imbracata cu haine D&G. Fiul ei, la vreo 40 de ani nu se remarca decat prin Porsche-ul Cayenne pe care-l duce. Momentan e in China, on businesss I presume. Si e foarte bine ca-s dusi amandoi, pentru ca putem sa lucram fara sa facem gulu-gulu si lugu-lugu si sa ascultam tot felul de pretentii extravagante pe care nu stim cum sa le satisfacem (si fara sa mi se ridice parul pe mana cand ma uit la doamna cu aspect crocant – era un personaj cam la fel in comedia There’s something about Marry cu Cameron Diaz).

Se pare pare ca si la Berlin se fura. Intr-un weekend le-au disparut din curtea firmei, incuiata, 20 de tone de zinc. Fiul patroanei a fost si el jefuit. I-au intrat in casa noaptea si i-au luat cheile de la Porsche si de la un BMW serie mare (inchiriat) si, bineinteles, si masinile din fatza casei. Noroc cu politia germana ca i-a descoprit Cayenne-ul pe un trailer aproape de granita cu Polonia. Asta imi aduce aminte de bancul cu rusul care fura doua masini din Germania pentru ca drumul spre casa trece prin Polonia.

Daca stau sa ma gandesc.. de ceva timp am aflat ca i-au furat microbuzul VW clientului la care am fost in Slovacia, in seara urmatoare plecarii mele, acum astia… oare le aduc ghinion? O sa vedem pentru ca in noiembrie ma intorc in Slovacia. Vinde cineva un seif portabil?

PS. Poza e de anul trecut

duminică, 22 octombrie 2006

Entry for October 22, 2006

Buna seara,

n-am mai scris de mult, stiu. Sunt in Germania de o saptamana, am lucrat intens asa ca nu am avut timp sa “fabulez” seara la hotel. Dar astazi am zis sa fac o plimbare pana la Bonn, se afla la doar 75 km de Solingen, sa vad cum arata fosta capitala a Germaniei. Nu mi-a parut rau, este un oras foarte romantic, asa cum puteti vedea si in albumul foto. Am descoperit trei zone frumoase: orasul vechi, promenata de pe malul Rinului si zona Universitatii, toate adiacente. Este un oras tanar, plin de studenti dar am vazut si destui betivi, din cate am citit Bonnul a avut mari probleme cu somajul dupa ce s-a mutat capitala de acolo iar statul german a oferit foarte multi bani ca suport pentru tranzitie.

Am insistat mai mult pe pozele cu natura pentru ca toamna imi place la nebunie si mi-am incercat talentele de fotograf amator. Sper sa va placa!

Saptamana viitoare sunt la Berlin, asa ca poate o sa fie ceva interesant de povestit de acolo.

miercuri, 11 octombrie 2006

Entry for October 11, 2006

Ni se asfalteaza strada. Pe care e firma. Fapt ce presupune un adevarat balet in functie de etapa santierului. Astazi a fost faza pe trotir si bordura. Adica mutati masinile ca asfaltam. Si n-au asfaltat. Dar cand mutam masina imi sare in fatza un domn de dupa un camion, dand din maini si cu o fatza zambitoare. Cand mai fac cativa metri incet spre el, ii piere rasul. Se holbeaza la mine. Opresc masina in dreptul lui. Fuge in fatza masinii se apleaca si scoate un “aaaa”. Mi-a stat inima, am crezut ca am dat peste vreun muncitor aflat in vreun canal sau cine stie ce unealta aflata de-a latul strazii si pe care eu n-am remarcat-o. Desi nu simtisem nici un soc si vizibilitatea era buna. Deschid geamul si-l intreb ce are. Zice ca a crezut ca sunt un coleg de-al lui ca are acelasi nr la masina si aceeasi marca, difera doar cifrele numarului. Bine ca nu mi-a facut vreo farsa dupa ce parcam. Asfaltarea continua. Probabil si la anul.

joi, 5 octombrie 2006

Entry for October 05, 2006

A venit toamna… Cocorii s-au dus dracului. Eu am ramas. Si daca tot am ramas am cules si strugurii din gradina ca sa avem ce bea si la anul. Prea multe noutati nu sunt, astept “cu nerabdare” urmatoarea deplasare in Germania. Dar mai sunt 10 zile de viata, de toamna, pana atunci.

Poza e din weekend, de la Paltinis. Decorul e frumos, nuante de ruginiu, ca si dozele de bere uitate langa focurile stinse. Focurile nestinse sunt inconjurate de tzarani care asculta manele. Poate de aia s-au dus dracului cocorii…

sâmbătă, 23 septembrie 2006

Entry for September 23, 2006

Honey I'm hoooome! Si n-a fost simplu.
Primul zbor l-am avut de la Köln la München cu DBA. A intarziat 40 de minute de aproape nu l-am mai prins pe cel de-al doilea. Dar au fost draguti si mi-au facut transferul la bagaje pana la Sibiu ca altfel trebuia sa le ridic in München si sa le depun iarasi la Tarom. Cu biletul insa nu m-au putut ajuta, trebuia sa-mi emita Tarom altul pt zborul al doilea. Deh, parteneriate - sau poate nu. Am ajuns la München la ora 17.00 si la 17.45 decola avionul urmator. A trebuit sa fug prin tot Terminalul 1 ca sa ajung la ghiseul Tarom si apoi sa trec prin controlul pasapoartelor. E nashpa sa fugi in pantofi pe gresia aia din aeroport. Si am fugit ca ..Run Forrest. Dar m-am imbarcat cu bine.
Surpriza a fost la Sibiu - nema bagaje. Blesteme peste blesteme pt functionara de la DBA care m-a pus sa-mi dau si geanta de documente la bagajul de cala, cica era avionul plin. A trebuit sa-mi las aparatul foto acolo ca nu incapea in geanta la laptop - de asta nu ma despart decat cu scandal. In valiza mai aveam un laptop. Nou. Pt o colega. Probleme si ganduri...
Din fericire mi-au ajuns a doua zi si bagajele, surprinzator, nemaltratate. Asa s-au incheiat faptele mele de vitejie prin ieuropa de aceasta data. Plantele mele sunt bine, sanatoase. Cresc. Ma duc sa beau.

miercuri, 20 septembrie 2006

Cu sapa prin Europa. Episodul de astazi: cum ‚munceste’ blonzii

Nu stiu altii cum sunt dar eu in majoritatea cazurilor cand imi asez fundul in avionul ala mic care da singur din aripi pana-n Germania stiu ca o sa ma astepte vacanta. Da, vacanta. Monofilara munca la client mi se pare o lipsita de stress vacanta in care pot sa ma relaxez dupa nebunia multithreading de la birou. Clientul ordona, clientul are prioritate, clientul plateste, nimic altceva nu exista. Nu suna telefoane, nu exista colegi cu probleme (sau par foarte departe, oricum), statusul bine ales pe YM impune respect si nu te sacaie nimeni. Esti tratat ca un domn: cafea, suc si sandwichuri. Daca ai noroc si de cate o secretara dragutza, lucru mai rar prin Germania, poti sa zici ca ai luat si prima. In schimb tre’ sa livrezi. Daca nu livrezi toata domnia se duce naibii si incepe circul. Eu de bine, de rau, cam livrez. I deliver. Image Asa ca ramanem prieteni, inchidem saptamana si ne ducem toti fericiti acasa. Dupa care suna seful si de obicei multumeste. Daca clientul e multumit, vorba la Yahoo Team: norisorii pufosi valseaza pe cer si pasarelele canta. Sunt si exceptii:

  1. Clienti foarte foarte tampiti – dar asta in principiu e vina ta, ca n-ai stiut sa-i indrepti pe calea cea buna sau ca ai fost fraier si te-ai bagat. Daca nu e vina ta, o sa devina cat de curand.
  2. Sefi de proiect incompetenti (daca nu este proiectul tau) - astia ar trebui sa priceapa ce vrea clientul si sa-ti prezinte tie, programatorul, cerintele intr-o forma sintetizata. Daca seful de proiect e libelula poti sa faci ce vrei, ca oricum o sa fie vina ta.
  3. Colegi incepatori – pe ei nu te poti supara, ca de aia sunt acolo, sa invete. Chiar daca 5 minute dureaza doua ore si in loc sa pleci la 17 se face 19 si tu inca mai sapi dupa eroarea care transforma un formular de 2 pagini in foileton si iti pune sumele din footer in antet. (Tema de casa pentru lingviste: Cum se zice footer in romaneste? memo pt mine: lecitina) Bonus: daca formularul respectiv mergea bine anterior si clientul tocmai vrea sa-l tipareasca, sa-l trimita si sa plece acasa. Nu e vina ta, dar n-ai sa poti dovedi niciodata.

Eh, punctul 3 si bonusul lui ni s-au intamplat noua aseara, dar ce mai conteaza ca oricum n-aveam ce face la hotel.

Sa revenim la partea frumoasa la vietii la blonzi: orarul de lucru. La 8 se vine la serviciu, se bea cafeaua si se verifica e-mailul. La 8.30 – 9 se ia masina firmei si se pleaca spre client. Se ajunge la client pe la 9.30-10, in functie de distanta, se face smalltalk, se bea cafea, se monteaza laptopul. Povesti, dans, bune maniere – daca e faza de inceput; lucrat – daca e faza avansata a proiectului. La 12-12.30 scurta pauza de masa. Papica servita de client sau mers la vreun fastfood din zona. Se poate sari in cazuri exceptionale. Continuat munca pana la ora 16.00 cand se da buna seara si se pleaca la firma. La 17.00 iesit punctual din firma, obosit dupa o zi stresanta.

Optional, daca se sta la hotel, exista varianta no worries plus plus. Trezirea la 8, micul dejun la 8.30, ajuns la client la 9. Lucrat pana la 16-17 si terminat epuizat lucrul.

Nota pentru cei care nu-mi sunteti colegi de serviciu:

Textul anterior este deformare grosolana a realitatii. Inca nu stiu ce-mi pierd mai repede: parul de pe cap sau neuronii din el. Exista si proiecte care nu merg chiar asa bine. Exista si cazuri cand trebuie sa lucrezi tot weekendul ca sa pregatesti ceva ce trebuie sa ruleze luni la prima ora sau nopti cand stai si sapi dupa erori (asa-i Peter? J). Exista si clienti care te pun intr-o camera aproape neincalzita, de-ti ingheata mainile si daca primesti o ceasca de cafea de la ei e mare lucru. Exista si dimineti cand trebuie sa te scoli la 4 ca sa ajungi in alta parte a Germaniei la 9 si sa fii capabil sa faci fatza unei zile in care o sa-ti pui mintea la contributie cat un paznic de CAP in intreaga lui viata. De fapt nu, cat un presedinte de CAP in intreaga lui viata. Exista si serile plictisitoare la hotel. Intentionam sa fie un entry funny. J De obicei e o meserie faina…