Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

joi, 29 mai 2008

Iemo

In ultima luna am auzit cuvantul "emo" de nenumarate ori si de la tzunamii incoace nu mi s-a mai intamplat sa aud un cuvant (nu nume propriu) pronuntat asa des si in atatea circumstante: bancuri despre emo, jurnalul unui emo-kid, formatii emo etc. Emo la tot poporul! In prima faza l-am ignorat, apoi am inceput sa sap ca sa inteleg despre ce e vorba. Dupa ce-am "sapat" pe net mi-am dat seama ca stiam despre ce e vorba, doar denumirea nu, dar ca nu agreez nici muzica, nici stilul asociat. Din alt punct de vedere mi-am dat seama 1) ca-s batran si ca "lumea s-a schimbat, generatiile s-au schimbat" (ok, gata cu citatele din melodii faimoase de club :D) si 2) ca-s un pic incult, pt ca emo e de prin anii 80.
Pt cititorii care au deschis creierele la fel de tarziu ca mine, emo-kids sunt aia care se imbraca (indiferent de sex) cu blugi stramti si tricouri mulate, cu maneci scurte, eventual ceva machiaj negru si teneshi preistorici, daca exista vreunii de pe vremea bunicului flower-power cu atat mai bine. Alta legenda urbana ar fi ca emo-boys sunt homo. Nu stiu, nu ma pronunt, e treaba lor ce fac cand asculta muzica si pe umarul cui plang (ca doar sunt emo). Alte legende ii catalogheaza drept introvertiti, rusinosi, plangaciosi si speriosi. Numa' chestii de care sa fii mandru! Ce-ar face un emo-kid in armata oare?
Imaginea asta de "mulat" ma duce cu gandul in primul rand la solistul The Doors - Jim Morrison, care a murit in circumstante neclare acum cateva decenii - o fi fost si el emo? sau de la el s-a inspirat genul.

In incheierea acestui articol care nu-si propune nimic, doua bancuri pe care le-am primit azi si care mi-au adus aminte ca vroiam sa scriu despre emo:

Care este asemanarea dintre un EMO si maioneza? Daca nu e batut cum trebuie, se taie!

De cati EMO e nevoie sa schimbi un bec? De nici unul, ca EMO plang pe intuneric.

Si un link catre jurnalul unui emokid:
http://bagatorideseama.blogspot.com/2008/05/jurnalul-unui-emokid.html

marți, 27 mai 2008

La nunta


Sambata am avut placerea sa fiu cavaler de onoare la nunta unui prieten vechi. Dar cununia religioasa nu pot sa zic ca m-a incantat - si nu din cauza lor. Am tinut lumanarea in timpul slujbei, la fel si Alina. Daca n-ati incercat sa tineti in mana ditamai buzduganul o ora, nu aveti idee cum e. Face o flacara de 10 centimetri, degaja caldura cat sa incalzeasca un apartament mic si emana fum ca o locomotiva pe carbuni. Iar tu, incheiat la camasa si cravata, stai si asuzi si nu mai stii cum sa o directionezi ca sa poti respira cat de cat. Din cauza curentului fumul vine exact spre tine plus ca intepenesti si te doare spatele la un moment dat, iar ca bonus primesti niste ceara topita, daca se poate pe costum, pantofi sau mana.
Stiti ca totdeauna la nunta trebuie sa fie cineva care lesina in biserica? Eh, de data asta a fost Alinutza, dar a avut inspiratia sa paseze tortza la altcineva si sa se aseze in strana. Dupa care s-a intors pentru a doua portie de afumare si a doua tentativa de lesin, cand a si dus-o o tanti amabila afara la aer.
In rest nunta a fost placuta, dar pe viitor o sa las altcuiva placerea de a-si testa limitele din cauza unui obicei strabun si plin de semnificatii.

marți, 20 mai 2008

Lost Celebrity

Celebrity a apus. Pacat. Un loc conceput ca fitza maxima a devenit dupa o perioada, prin pierderea fitzosilor, un spatiu comfortabil, cu muzica buna si sambata placute in compania prietenilor. Va trebui sa ne reorientam spre celelalte cluburi, aglomerate, intunecate, pline de fum si cu muzica bubuita. Nu cred ca ne va fi greu, dar Celebrity, dupa Caro, a fost al doilea club unde m-am simtit bine. Rest in peace.
Vorbind de Caro, stiti deja ca s-a redeschis sub numele de Zebrano. Modificat total, este prea devreme ca sa ma pronunt asupra lui. Momentan are o taxa de intrare destul de maricica, dar am incredere ca se va schimba sistemul cu timpul, sub presiunea consumatorului sibian.
Joi seara se redeschide alt club vechi al orasului: Cotton iar Uptown s-a rebranduit, oferind seri de muzica si dans cubanez cu formatie live. Chiar mishto formatia, dar bizonul carpatin nu prea apreciaza acest gen de muzica.

miercuri, 14 mai 2008

Entry for May 14, 2008

N-am mai postat de mult timp, stiu. Nu ca n-as avea ce dar astia de la yahoo ma seaca. Blogul merge tot mai prost si se plange multa lume ca trebuie sa faca tot felul de scamatorii ca sa-i afiseze ultimele posturi. Asa ca ma gandesc sa trec pe alta platforma. Astept recomandari (in afara de blogspot pe care l-am incercat si nu pot sa zic ca ma da pe spate).
Sau imi fac eu singur site, desi nu prea vreau sa investesc atata timp liber in munca. Lazy Turcu.
Problema sunt vechile posturi, pe unele as vrea sa le pastrez. Copy/paste la greu.

luni, 7 aprilie 2008

Entry for April 07, 2008

In Portugalia la 4 dimineata era mai cald (17 grade) ca in Romania unde ploua. Dar acum s-a intors roata, la Sibiu sunt 18 grade si soare si acolo cica ploua si - citez "e vreme de iarna".
Asteptand sa decolez din Frankfurt mi-am intarit parerea ca hamalii din toata lumea sunt la fel de dezinteresati de bagajele tale. Deschid remorcile de bagaje folosind piciorul, arunca si trantesc fara jena. Daca intentionati sa zburati cu avionul va recomand o valiza hard-case, una in care sa nu investiti prea multi bani pentru ca oricum o sa se frece de toate benzile rulante posibile. In schimb tot respectul pt Lufthansa care mi-a livrat bagajul de fiecare data chiar daca am avut doar 30-40 de minute intre avioane. In schimb mancarea de pe companiile romaneste este incomparabil mai buna si n-avem nici stewarzi efeminati, cu barbuta, care-si dau ochii peste cap si stau cu degetul mic ridicat.

joi, 3 aprilie 2008

Portugalia in aprilie


Boa Tarde. Pentru simplul fapt ca am salutat in acest fel receptionera, ochelarista simpaticutza a insistat sa ma invete cum se zice 211 (nr camerei) in portugheza. Nu vreti sa stiti, pana si in germana suna mai accesibil si asta e mare lucru.

Hotelul unde stau are 4 stele, obtinute prin anii '70. Unul din serviciile oferite este sa-ti strecoare pe sub usa dimineata prima pagina din ziarul cel mai faimos al tarii tale impreuna cu un bilet "buna dimineata, la ora 8 sunt 8 grade. managementul hotelului va ureaza o zi buna". Pana acum nu ma nimereau: ba primeam Le Monde, ba Herald Tribune, ba FAZ. Astazi in schimb sa-mi cada fatza: INFORMATIA DE CLUJ!! Ar trebui sa le dau un mail sa le zic in ce companie selecta se afla. Oricum 10 pentru deranj.

Seara mananc fructe. Preferatele mele sunt mango, dar am incercat si altele mai exotice. Am aflat ca "abacate" sunt avocado, doar dupa ce le-am probat. Chiar, va place avocado? Mie mi se pare un fruct nashpa. Dar nu mai nashpa decat "tamarindo" pe care le-am luat drept alune de pamant. Provin din Tailanda, au coaja exact ca "pastaia" alunelor de pamant, se caseaza repede iar inauntru, spre marea mea surpriza, nu sunt alune ci un fel de pulpa/pasta lipicioasa care contine niste samburi tari ca naiba. Am zis WTF, am aruncat pastaia sparta si am pus cutia in dulap neriscand sa mananc pana nu ma documentez care parte a acestui fruct se mananca pt ca niciuna nu-mi inspira incredere. Am aflat de pe wiki ca se mananca pasta. Tot n-am riscat. Si a trecut si 1 Aprilie. Mi-am adus aminte cand le-am dat la colegii de generala pastile de guma Nicorete. Nu le-au prea placut, inca nu descoperisera nici fumatul d-apai metode de a te lasa. Ofer tamarindo curajosilor cu stomacul tare.

N-am facut cine stie ce pacaleli de 1 Aprilie anul acesta - din pacate. Am bagat pe forumul de baschet soparla ca pleaca antrenorul de la CSU Sibiu, maram am stat langa un conducator de la un club rival in avion. I-am speriat pe cativa, prietenii s-au apucat sa-mi dea mesaje pe ym ca sa afle cu cine am vorbit dar nimic spectaculos. Speram sa preia un tolomac din presa sportiva informatia, dar se pare ca n-a fost pe faza. Le-am copt-o din 31 martie, ca sa fiu credibil. Alta pacaleala, mai mica: le-am zis colegilor de serviciu ca-s 35 de grade in Portugalia. Inca nu stiu daca au muscat. Cea mai tare pe care am citit-o si inca nu stiu daca-i pacaleala, dar sper: din 2012 americanii nu o sa mai aiba spectru de frecevente gratuit, iar toate retelele wireless o sa intre in ilegalitate si va trebui sa se plateasca o taxa pentru ele. La fel si pentru cuptoarele cu microunde; si acelea opereaza intr-o banda de freceventa de cativa GHz. Sper ca europenii sa aibe mai multa minte decat americanii. Sau poate este totusi o pacaleala.

luni, 24 martie 2008

2AM

S-ar putea sa fie din Grey's Anatomy. Sunt vreo 3 varianta, asta atasata, una un pic mai orchestrata si mai rapida si una de club (Blake Jarell remix).

I don't love him. Winter just wasn't my season