Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

marți, 13 aprilie 2010

La SUC cu Radu Gheorghe și Răzvan Vasilescu

Aseară în Atrium a fost cea de-a treia întâlnire de anul acesta a publicului sibian cu Radu Gheorghe și invitații lui. Totul a început relativ molcom, cu un RG destul de bleg, poante rare și tonalitate scăzută, dar s-a animat pe măsură ce s-a mai încălzit și publicul. Pe scaunul țintă de lângă bar, unde de obicei ia loc victima lui Ghe, subiectul poantelor otrăvite, a șezut de această dată un domn care n-a prea dat replici așa că o mare parte din farmecul interactivității s-a pierdut. După o oră a venit rândul lui Răzvan, un mare actor ce stăpânește drama la perfecție, a avut un monolog studiat, cu poante bune, totul pe un ton serios, o antiteză la stilul lui RG și o plăcere să-l privești. La bis, fiecare și-a dat rând, RG a vorbit despre aplauze și momente haioase la căderea cortinei iar Răzvan a recitat, din memorie, patru povestiri de Cehov, unde n-a mai fost neaparat de râs ci de studiat un joc actoricesc de excepție. Totul s-a încheiat după 2 ore jumătate, la miezul nopții. Reîntâlnirea cu Radu Gheorghe: peste două săptămâni.

Două SUC-uri mai vechi cu RG, de pe vremea când făcea cam același lucru în Imperium Pub.

luni, 12 aprilie 2010

De prin aeroporturi


- La plecare, o doamna foarte bine dispusă, franțuzoaică, ce ciripea râzând cu cei care au condus-o la aeroport a avut de-a face cu binecunoscuta ospitalitate românească a unei purtătoare de pistol și uniformă, care a ghidat-o prin controlul de securitate cam așa cum își dirija caprele pe imaș înainte să ajungă în burg, cu strigăturl imperative de genul ”Come!” sau ”Your shoes”. Să-i tot arzi două peste boticul ăla micuț și acru.

- Călătoritul în coada unui Airbus A200 este definitiv mai interesant decât la ieșirea de urgență aflată la mijloc, în dreptul aripilor, pentru că de aici se pot simți toate turbulențele și golurile de aer cu maximum de intensitate. Nerecomandat cardiacilor cu stomacul plin.

- În același Airbus, am avut plăcerea să stau lângă un… câine. Mai exact o geantă cu găurele din care se uita la mine o potaie. Eu loc la culoar, animalul în mijloc, stăpâna (lui, nu a mea) la geam. N-a făcut pipi. Am aflat că geanta conține ființă vie când m-am oferit să o pun în compartimentul pentru bagaje și doamna m-a refuzat pe motiv de sufocare și lătrat lugubru. Glumesc, cățelușul a fost foarte cuminte, nu i-am auzit gurița nici pe parcursul turbulențelor amintite anterior.

- Cireașa de pe tort: ca să pară că ai buda curată, fă ca Lufthansa, vopsește-o maro pe dinăuntru.

PS. Cred că mă las de blogging, mă doare penultimul deget de la mâna dreaptă, falanga din mijloc, ăla pe care-l folosesc ca să apăs pe Backspace. Nu-mi amintesc de la ce. Sindrom de stres repetitiv chiar la ăla?

duminică, 11 aprilie 2010

Poza de la miezul nopții

Pentru că tot se vorbește mult despre acest subiect, vă arăt un centru protejat UNESCO - Kosice, Slovacia.

Near death experience

Exagerez. Am mai avut experiențe interesante cu avioane. Ieri a fost una nouă. Am decolat din Munchen, am trecut de nori, am mai urcat un pic și avionul s-a stabilizat dar stewardesele nu s-au ridicat din scaune și nici indicatorul obligativității centurii de siguranță nu s-a stins. Apoi imediat trei semnale acustice. Hopa! Ceva nu-i în regulă. Observ stewardesa ridicând receptorul și vorbind cu cabina, nouă nu ne spune nimic dar rămâne asezată. Mi se pare mie sau avem o traiectorie ușor descendentă? Apoi vine anunțul: defecțiune tehnică, ne întoarcem la Munchen, nu cunoaștem mai multe amânunte. Yeah, right, hai să nu panicăm fraierii. Avionul plin, ca niciodată. Coborâm, se deschide trenul de aterizare, pilotul ne anunță că vom survola aeroportul, trecem razant de el, urcăm iarăși. Or fi vrut să vadă dacă s-a deschis trenul de aterizare, îmi dau eu cu părerea, liniștind românca de lângă mine, urcată prima dată într-un avion. E Lufthansa, nu-i low-cost, ăștia investesc în siguranță, îi explic, ea se jeluiește că a încercat și ea o dată să vină cu avionul și uite ce pățește. Francezul în vârstă de vis-a-vis, care mă întrebase de la sol dacă vorbesc franceză și a nimerit bine poarta pentru zborul de Sibiu mă întreabă ce spune stewardesa. Spune că mori! ar fi răspunsul scurt, conform bancului, sau ”tu es foutou”, vorba cântecului, dar îmi fac milă de el și mă chinui să-i explic că este o defecțiune tehnică și că ne întoarcem de unde am plecat. Avionul face niște manevre mai ciudățele, care n-au darul să liniștească pe nimeni. După aproape o oră aterizăm, nu în regim special, nu ne spune nimeni să ne luăm de ceafă și să băgăm botul sub scaun,  în alai de mașini de pompieri, ambulanțe și personal tehnic. Ne duc în poziția de parcare, cu tot alaiul, stewardesa ne spune că nu știe nimic, pentru a 10-a oară și tot pentru a 10-a oară îi zic și uncheșului din Hexagon că ”rien” e cuvântul de ordine.  Ne debarcă și ne duc în terminal unde primim sucuri și voucher de 10 euro pentru mâncare. Personalul de la sol ne transmite că putem pleca cu alt avion în circa 60 de minute, putem sta peste noapte la Munchen (de eram însoțit stăteam o noapte pe banii lor) sau putem anula cursa cu totul. Plus întâlnire cu psihologul, din partea casei, dacă suntem afectați. Nee, du-mă acasă măi tramvai, aș fi afectat dacă aș rata Oldiesul, dar încă e devreme. Înfulecat două sandwichuri, umflat cu cola, măcar să mor sătul, dacă nici a doua nu-i norocoasă. Când eram în avion și nu știam ce se întâmplă - între timp ne-au spus că a apărut un indicator de eroare la bord referitor la trenul de aterizare - mă gândeam la sticla aia de Glenlivet, ce frumos șade ea deasupra capului, în geantă, și că poate ar fi bine să mor un pic amețit și zâmbind larg, nu așa treaz și cu palmele transpirate.

Până la urmă am ajuns la Sibiu, cu trei ore întârziere, dar fără alte incidente și am aflat cu groază de accidentul aviatic polonez. Ieri n-a fost o zi bună pentru aviație.

sâmbătă, 10 aprilie 2010

Cele mai triste experiențe cu hotelurile

Ieri la micul dejun ne-am trezit vorbind despre cele mai triste experiențe din hoteluri. Eu nu m-am putut ”lăuda” decât cu o săptămână într-un hotel sordid din Slovacia, prin 2005, cu o cameră plină de igrasie și o pernă ce puțea a transpirație în așa un hal încât am dormit cu tricoul sub cap.
Altul a spus de un motel cu pânză de paianjeni și pete negre, tot de la paianjeni, pe la colțuri, necurățate de personal nici când a fost rugat. Lipsa capului dușului, a apei calde sau a robinetului care știe doar două poziții: foarte cald sau foarte rece sunt chestii frecvente. 
Cea mai tare poveste a fost când un coleg s-a pus în pat la hotel și a simțit umed. S-a gândit ce naiba e, că nu transpiră așa tare...și cum stătea așa și se gândea și simțea tot mai ud, la un moment dat l-a apucat groaza, s-a sculat și și-a dat seama că era salteaua udă iar cei de la hotel au îmbrăcat-o cu lenjerie curată. Și-a dat seama de asta șocat, imaginându-și ce o fi făcut anteriorul oaspete al camerei, cu scârbă că porcii ăia de la hotel n-au schimbat salteaua. Restul își poate imagina fiecare...
Da, vorbim de hoteluri germane. Majoritatea sunt însă excelente.

vineri, 9 aprilie 2010

La hotel la checkout

Primul calator face checkout.

Recepționera: 9.90 euro pentru produsele din minibar.
Al doilea călător către mine: minibarul meu e gol 
apoi predă cheia.
Recepționera: 9.90 euro
Al doilea călător: pt ce? tocmai v-am spus că era gol minibarul, nu l-am golit eu!
Recepționera: v-ați uitat la tv.
Al doilea călător: nici nu l-am deschis!
Recepționera: Ok, vă cred pe cuvânt. Nu trebuie să plătiți nimic, e probabil o greșeală.
Primul călător: Aaa, așa ușor merge?

joi, 8 aprilie 2010

Songs to remember

DJ Shah - Turn back time: