Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

miercuri, 30 iunie 2010

Hop și eu cu părerea

Astăzi nu băgăm noi în seamă pe nimeni, ci ne bagă alții pe noi. E drept, Brylu și-a acordat timp, eu i-am dat declarațiile astea acum un an, când turiștii încă veneau în număr mare :)) 
Mai întrebați-mă că mai am păreri, poate îmi schimb cariera și mă fac analist tv:

Butoiul de aur si chelnerul de diamant

Săptămâna asta păstoresc doi nemți, așa că unul din momentele relaxante ale zilei este masa de amiază. Astăzi am profitat de vremea frumoasă și le-am arătat centrul orașului, vroiam să-i duc la restaurantul de lângă pasajul scărilor, cel cu curtea interioară între zidurile cetății, dar se pare că s-a transformat în club de ponei. Așa că i-am dus la Butoiul de aur, aflat în proximitate. Pe terasă doar o masă ocupată, mânca un cuplu sarmale. Ne-am așezat, am comandat, a venit și mâncarea într-un timp relativ decent, nu pot să o laud dar nici nu mi-a picat rău, porția medie, prețul la fel, nu despre asta vroiam să vă povestesc. Terminăm masa, aștept să vină chelnerul - nici o treabă, se încinsese la povești cu confratele de la restaurantul vecin, La Pasaj, venit în vizită pentru că și pe terasa aceea erau doar două persoane care nu păreau să fugă cu vesela. Povesteau ei cu spor, absorbiți de discuție, nu le păsa de clienți. La un moment dat îi prind totuși privirea și îl chem să ne facă nota. Întrerupe discuția, ne face nota, n-are rest. Pleacă să schimbe banii. După vreo cinci minute, văzând că n-apare, îl caut cu privirea. Era La Pasaj, povestea iarăși cu celălalt chelner, în stilul acela, cu mutat de pe un picior pe altul, hai că trebuie să plec dar stai să-ți mai zic ceva. După ce termină poveștile vine spre noi, dar nu lejer ci într-un trap mărunt, maram grăbit. N-am mai fost de cinci ani la Butoi, dar nici nu cred că mă mai duc curând.

marți, 29 iunie 2010

dm

S-a deschis la Sibiu primul magazin dm. Am aflat datorită plasei pe care am găsit-o atârnată de clanță  iar vineri seara, fiind în zonă, am intrat și eu în el. Este localizat în spațiul în care înainte a fost Flanco, în curtea Plus-ului de pe Alba Iulia. Se deschisese joi dimineața iar în primele două zile avea discounturi și promoții, dar sperasem că până vineri la ora 19 a trecut valul de disperați. Parțial adevărat: rafturile unde bănuiesc că au fost produsele promoționale erau goale dar coada la casă șerpuia printre trei rafturi! Așa că am dat o scurtă tură, n-am văzut nimic care să merită o așteptare de 30 de minute și am plecat, scrutat suspicios de paznic.

duminică, 27 iunie 2010

Poza de la miezul nopții

Grădina Zoologică, cu pozele prelucrate ca să simuleze HDR:

Somon bun

Pentru că ieri a ploua prea frumos ca sa ieși din casă, maître Bobu a prezentat meniul zilei:

Antreu: pate de foie gras, cu gem de ceapă, pe pâine prăjită. Credeți-mă pe cuvânt, e de un milion de ori mai bună decât arată, dar vă trebuie rude în Franța care să vă trimită ingredientele. Avantaj el și noi că-l cunoaștem.


Felul principal: file de somn, cartofi la cuptor cu rozmarin și salată. Plus două sosuri, unul cu muștar de Dijon și miere, celălalt cu unt și lămâie, incluzând și niște prafuri speciale tot de la Francia.

vineri, 25 iunie 2010

Săptămâna calendaristică

Nu foarte folosită în România dar uzual întâlnită atunci când ai contacte de afaceri cu cei din Europa de Vest, săptămâna calendaristică este numărul unei săptămâni în anul curent. Unele evenimente durează o săptămână întreagă sau e suficient să fie specificate ambiguu prin acest număr, nefiind necesară o dată exactă. De exemplu o delegație poate avea loc în săptămâna 26 și atunci știi că de luni până vineri ești plecat. 

Însă de aici începe distracția: există mai multe convenții asupra alegerii primei săptămâni din an. Vă gândiți că probabil prima săptămână este cea în care pică 1 ianuarie și aveți dreptate, aceasta este una din variante, dar nu și cea mai folosită. Mai există cel puțin două variante: prima săptămână este cea cu 3 sau 4 zile din anul respectiv. Dacă vă uitați pe calendar o să vedeți că 2010 a fost problematic: 1 ianuarie a picat într-o vineri, așa că două din cele trei variante dau săptămâna cu 1 ianuarie ca săptămâna 1; cea mai folosită variantă, cea cu patru zile, dă săptămâna care începe în 4 ianuarie ca săptămâna 1. Dar asta n-a fost tot, mai putem complica problema: la americani săptămâna începe duminică, nu luni.

Am pățit-o și noi. Trebuia să plec în delegație în săptămâna 1 după sistemul german (cu 4 zile) dar calendarul colegei mele, românesc, are marcată săptămâna 1 pe el ca fiind cea cu 1 ianuarie, așadar m-am trezit cu bilete de avion pentru o săptămână mai devreme. Schimbarea lor n-a fost gratis, deci săptămâna asta poate să usture la buzunar, dacă nu ești atent. 

joi, 24 iunie 2010

Songs to remember

Slovo - Whisper. Nu foarte cunoascută dar frumoasă și relaxantă. O să vă placă:


și un remix, la fel de bun: