Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

joi, 31 decembrie 2009

One of these days

Dacă aveţi prieteni cu nervii tari vă propun o piesă pentru miezul nopţii, One of these days de la Pink Floyd, aka "piesa cu porcuşorii", o să vă daţi seama de unde vine numele dacă vă uitaţi la videoclip. Nu e uşor de digerat şi pe boxele calculatorului nu sună prea bine, dar vă asigur că pe un sistem audio mai bunicel e genială. Eu aş pune să coincindă miezul nopţii cu momentul 3:50
La mulţi ani!

miercuri, 30 decembrie 2009

Retrospectiva 2009: munca în vremea crizei

Criza şi-o mai face omul şi cu mâna lui. Sau nu - dar să nu teoretizăm. Din fericire la noi pe plantaţie criza nu s-a simţit foarte tare, am umblat ca pe ouă dar la final de an s-ar zice că n-am spart prea multe. Am lansat o versiune nouă, se pare că e dorită de majoritatea clienţilor vechi şi are succes şi la potenţiali clienţi, aşadar n-am muncit de pomană ultimii trei ani. Ne mâncăm ficaţii prin Slovacia dar dacă ne iasă treaba o să fim mai meseriaşi. Vorba aia, ce nu te omoară te întăreşte. Din păcate n-am avut parte de conferinţe luxoase anul acesta dar revin ele, nici o grijă. Am luat un nou premiu ERP of the Year la categoria IMM-uri aşa că nu pot decât să vă doresc un 2010 cel puţin la fel de bun profesional ca 2009 al meu.
La posterland, învăţăm arta negoţului online şi încercăm să simţim piaţa românească. Nu mă pot plânge, se pare că n-o să tragem linia pe minus ci pe zero, probabil şi pentru că puţinul pe care l-am câştigat l-am reinvestit. Deocamdată e doar amuzant, dar poate vine Bill Gates şi ne cumpără, cine ştie.

marți, 29 decembrie 2009

Retrospectiva 2009: turism şi delegaţii

Am avut plăcerea să încep 2009 tremurând de frig în Amsterdam, plimbându-ne pe jos de nebuni, nevizitând nimic istoric în afară de Cartierul Roşu şi sărbătorind anul nou pe o stradă lângă o piaţă în care n-am mai ajuns datorită numărului mare de oameni.
Prima delegaţie interesantă a fost cea în care am fugit în weekend din Germania la Lille şi am băgat boticul în Maastricht. Franţa e de vis, mâncarea lor un concert gastronomic şi mai că am uitat de mizeria şi ţiganii de la periferie. Trecem razant peste alte câteva delegaţii plictisitoare în Germania şi Slovacia, de unde merită notat doar o seară în Viena şi berăria tradiţională din Munchen şi ajungem tot la Munchen, dar la concertul Bruce Springsteen. Imediat s-a făcut august şi am stat cu burta la soare în Zakynthos, am hăituit broaşte ţestoase, ne-am răsfăţat culinar şi era să facem greşeala vieţii, poate ultima, turul insulei cu bărcuţa.
După bronzol a urmat o nuntă cu cântec la Albota şi încă o tură de concediu în Germania, la Coldplay, urmată de o vizită rapidă la abaţia Melk şi o noapte cu gulaş în Budapesta.
Toamna mi-a mai adus nişte ture prin Germania şi Slovacia, inclusiv un masacru al limbii germane când subsemnatul a prezentat la conferinţă plus o cunoaştere exhaustivă a aeroportului din Viena şi a staţiunii Piestany.  Mai merită menţionată Dresda, frumuseţe saxonă vizitată într-o sâmbătă friguroasă de noiembrie.
Aşa trecu anul, ca o partidă de ping-pong.

luni, 28 decembrie 2009

Retrospectiva 2009: sănătate şi familie

La capitolul familie stăm bine: n-am pierdut nici un membru. E drept, nici n-am câştigat vreunul nou, ceea ce iar poate fi considerat un succes, mai ales dacă respectivul membru n-ar fi fost soţia. Am aflat că mă citesc mulţi cunoscuţi, se pare că în anumite medii mai puţin tehnice a avea un blog personal este un fapt semi-senzaţional. Am făcut-o şi pe bunică-mea un pic mai faimoasă decat era deja, până la statuia pe care o merită mai e loc.

La capitolul sănătate nu s-au remarcat probleme, exceptându-le pe cele cauzate de consumul excesiv de alcool de ziua mea. Rinichii se pare că funcţionează, e drept, nici nu le-am mai făcut analize recent. Una peste alta, n-am îmbătrânit aşa mult, dar nici n-am exagerat cu sportul, cred că n-am luat decât un loc doi la streetball. Pentru ăia care se întreabă: campionatul încă se joacă, suntem pe locul 4 după tur. There is hope :)

Trecem 2009 la ani buni.

duminică, 27 decembrie 2009

Poza de la miezul nopţii

În Dresda există un frumos magazin de decoraţiuni pentru sărbători. Din păcate toate aceste ornamente au preţuri relativ prohibitive, cele mai mici obiecte costă minim 15 euro iar ceva mai măricel trece lesne de sută. Rămânem cu privitul:



Retrospectiva 2009: bloggeri

La categoria prieteni:

  • Brylu, bloggerul nr 1 al Sibiului după părerea mea. Scrie despre orice, nu se ia des în serios dar nici nu-i pueril. Din păcate îi lipseşte timpul liber. Nu-l mai laud că-l ştiţi cu toţii: e polonezu ăla mic şi negru care respiră greu. Remarcă directă: povestea cu renul a fost genială;
  • Băgă - Teodoro ăsta ar trebui împuşcat, de când are atâta timp liber şi îi funcţionează rinichii aşa de fain scrie încât mă surprinde săptămânal  cu câte o poveste caracteristică Remarcă directă: bea!;
  • Tudor - nu ştiu de ce mă are în lista celor citiţi zilnic, sunt acolo linkuri către oameni mult mai talentaţi dar nu ne batem capul. Sarcastic şi acid, are iniţiative în diverse domenii iar anul acesta a devenit blogger premiat. Remarcă directă: poate-i faci lui Adi blogul lui şi rămâi singur pe tarla în 2010, parcă nu prea se îmbină stilurile voastre;
  • Alina: c'est chic. Meştereşte la blog ca un om mare. Pfuai, aţi văzut câţi bărbaţi roiesc pe acolo? şi câte persoane interesate? câteodată îmi vine să fac instrucţie cu ăia obraznici, dar i-am speriat în viaţa reală aşa că măcar pe net să aibă şi ea parte de admiratori.  Remarcă directă: baby, nu te pricepi, te laud doar din milă, închide-l! 
  • Adela - n-o mai citesc zilnic şi mi-e dor. Devine mămică, nu mai are timp de prostii. Fără baubau o perioadă.
  • pe restul din listă îi urmăresc mai rar, din păcate nu am timp, dar vă iubesc pe toţi ca pe copiii mei. Da, sunt săgetător şi ştiu să mint frumos când vreau.
La categoria iluştrii necunoscuţi:

sâmbătă, 26 decembrie 2009

Bradul

Anul acesta am optat pentru ceva simbolic, un mic aranjament în formă de brad:



Bineînţeles, sub el au stat cadourile: