Călătorii

plimbări, concedii, delegații

Lucruri serioase

despre unele chestii îmi exprim opinia, ca cercetătorii britanici

Stupid

să facem mișto de tot ce mișcă (stați nemișcați)

Muzică

amator, dar pasionat

duminică, 29 aprilie 2012

1 Mai muncitoresc și productivitatea la români

Chiar ne trebuia o minivacanță, inclusiv ziua de luni liberă, că doar economia duduie.

Se dă o firmă străină cu filială în România. Fac producție. Ce urmează e un fel de citat din experiența a doi expați care au venit să pună filiala pe picioare. Clienții vor din start prețuri cu 20-30% mai mici pentru că lucrează în Europa de Est, dar materia primă costă la fel și nici energia nu-i mai ieftină. Doar salariile sunt mai mici, dar acestea n-ajung la 20-30% din costul de producție. În plus oamenii încă n-au experiență și productivitatea e mult scăzută față de firma mamă. Cireașa de pe tort: ”dacă acasă îi zic unui muncitor să facă ceva, vine după două zile și-mi raportează că a făcut. Aici, îi dau totul în scris cuiva și dacă-l prind după 10 zile și-l întreb dacă a rezolvat problema zice: a, da, o să mă ocup.”. Adăugați costurile de transport, pentru că locația e mai departe de clientul final. Rezultatul? Optimism și multă încredere în viitor. Da, sunt ironic.

Să nu uităm Statul, cel mai bun prieten al investitorilor: ”Dincolo se face analiza aerului și a apei o dată pe an. La fel și a podului rulant. Aici în fiecare lună vin patru oameni care analizează apa și aerul. Analiza apei ne costă 300 de euro pe lună și noi folosim apă doar la toalete, nu în procesul de producție. La fel, vine lunar cineva de la ISCIR și se uită la podul rulant dacă-i în stare bună. Doar se uită și marcă banul.”

Nu mai suntem o țară ieftină de ceva vreme. În schimb suntem o țară ultrabirocratică care-și mulge IMM-urile sub orice pretext. Când citiți articole economice în care scrie că productivitatea e mai redusă în România decât în alte țări, nu vă gândiți doar la voi, cei în birouri, ci la muncitorii obișnuiți să tragă mâța de coadă, să folosească orice pretext pentru a se eschiva de la muncă, să fure materiale și să-și ia șefii în derâdere, după formula ”ce dracu mai vrea și ăsta”. Cine a călcat într-o fabrică știe la ce mă refer. Nu că noi, cei din birouri, am fi mai productivi, dar o greșeală în producție e mai costisitoare și ca timp și ca bani decât una într-un fișier (cu unele excepții, bineînțeles).

În mediul celor care fac producție suntem percepuți ca mediocri, leneși, delăsători, fără mândria și satisfacția lucrului bine făcut pe care merită să-ți pui semnătura. Fiecare acțiune trebuie verificată de un șef. Aproape niciodată vorbitul frumos și politicos nu dă rezultate. Nu există inițiativă personală, dacă nu-i cineva acolo să aprobe nu se execută nimic, oricât de simplu. Fără să știe de frică muncitorul român tipic nu-i interesat de calitate și de ce scrie în fișa postului. Scopul lui e să aibe pretexte și acoperire pentru toate cele 8 ore de lucru, nu să muncescă. 

Sunt convins că rădăcinile nu provin doar din comunism ci și din ocupația otomană. Când nu o să mai avem avantajul, deja diminuat, al prețurilor și costurilor reduse nu o să mai investească nimeni în România. Niciun guvern n-a avut o strategie coerentă legată de producție, nu s-a făcut o recalificare reală și nici investiții în retehnologizare. Norocul de a face parte din UE nu poate ține loc de profesionism (nu vă amăgiți, a fost noroc chior, am citit un interviu cu Monica Macovei, sunt doar câțiva oameni care au dus procesul în spate, nu o structură bine organizată - e înspăimântător nivelul de diletantism din țara asta).

Așadar să ne bucurăm de minivacanță. Eu mi-am luat luni liber din concediul de odihnă, cum ar fi trebuit să facă toți cei care își permit acest lucru, nu pomeni de la Stat - pentru că ”recuperatul” știți foarte bine cum se face.

sâmbătă, 28 aprilie 2012

Ce să faci când stai în coloană: tv live pe ipad

Am pus alaltăseară poza asta pe FB. Eram opriți în coloană înainte de Săliște, un accident la Săcel a generat o coadă de câțiva kilometri. Era târziu, veneam de la Timișoara și începuse meciul. Semnalul era bun la Orange 3G așa că am folosit iPhone-ul ca să facem un wi-fi hotspot și iPad-ul cu aplicația TV Premium (sub 1 eur) ca să vedem o parte din semifinala UEFA League la fotbal pe unul din canalele englezești pe care le oferă aplicația respectivă. Sonorul l-am scos prin boxele mașinii. Spre surpriza mea s-a văzut fluid și fără întreruperi. Apoi am încercat și un canal HD (Eurosport), a mers onorabil și el, dar nu mai aveam lățime de bandă și pentru FB sau altceva.

Da, e reclamă la Coca Cola

vineri, 27 aprilie 2012

Sfaturi pentru zboruri lungi

Pe lângă sfaturile clasice de micşorare a jet-lag-ului, mai sunt câteva lucruri bine de ţinut minte dacă vă aşteaptă un zbor lung:

- luaţi un pulover în bagajul de mână, unele companii aeriene (mai ales americane) menţin o temperatură scăzută în avion. Am stat sub pătură, dârdâind, măcar o dată într-un zbor transoceanic;
- încercaţi să rezervaţi loc pe un sector cu două scaune, nu cu trei. Mai ales dacă sunteţi în mijlocul segmentului de trei scaune o să fie greu de ieşit pentru a vă lua obiecte din bagajul de mână sau pentru a merge la baie. Pe segmentul cu două scaune puteţi opta ori pentru locul de la geam - pentru a dormi mai uşor, cu capul sprijinit de peretele avionului; ori pentru locul de lângă culoar pentru a vă întinde picioarele şi a avea libertate de mişcare mai mare;
 - nu rezervaţi loc pe rândurile de lângă toalete, o să vă deranjeze traficul constant de pasageri către acestea şi zgomotul uşii;
- pe ultimele rânduri sunt mai multe şanse să nu se ocupe toate locurile şi să staţi singur, dar dezavantajul e că o să vă zgâlţâie mai tare, cele mai stabile locuri sunt cele din dreptul aripilor;
- luaţi-vă nişte dopuri sau căşti, s-ar putea să nimeriţi un zbor cu adolescenţi gălăgioşi, copii plângăcioşi sau cupluri povestitoare;
- se practică datul pantofilor jos, mie personal nu-mi place, dar dacă vreţi să faceţi asta luaţi-vă ciorapi curaţi :) Luaţi în calcul că dacă sunt turbulenţe o să fie fain să vă căutaţi slapii pe sub toate rândurile de scaune din avion.
- la poarta de securitate, mai ales în State, descălţaţi-vă şi daţi-vă cureaua jos din timp, cozile sunt mari şi oamenii se grăbesc, o să se uite urât la voi dacă ţineţi rândul în loc. Uitaţi-vă cum procedează cei dinainte, nu vă bazaţi că pe voi nu o să vă descalţe.

joi, 26 aprilie 2012

Problema mea cu articolele-reclamă de pe bloguri

Fiecare are dreptul de a alege cum îşi monetizează blogul, la fel cum eu am dreptul să-mi formez o părere pe baza subiectelor abordate şi tratate în respectivul blog. Mai nou multă lume testează chestii - servicii sau produse din IT, auto, telecomunicaţii sau chiar finanţe. Problema mea e că o fac din motivele greşitele, gratis sau contra-cost - nu contează, dar nu din pasiune şi interes pentru domeniu. Din această cauză apar nişte review-uri călduţe şi mediocre, făcute de obicei de cineva care aproape că n-are nicio treabă cu domeniul respectiv şi care nu ştie piaţa suficient de bine pentru a putea trage nişte concluzii pertinente. Dacă omul e profesionist şi produsul slab apare dilema dacă să scrie corect şi să supere nişte oameni care s-au purtat frumos cu el, de unde tonul lălâi şi impersonal, distant - eu n-am citit un review de genul acesta care să zică că produsul X e o mare mizerie, dacă chiar este. Auzim de "raport corect preţ/performanţă/calitate" sau "baterie bunicică" -> mă leşhi? În acest punct mi-am făcut o părere despre blog şi autorul lui.

Am auzit opinia că dacă nu se plânge niciun cititor de un asemenea articol e ok - păi şi dacă se plânge ce-l opreşte pe autor să-i şteargă comentariul? Plus că aproape nimeni nu pierde vremea să-i spune cuiva că nu-i obiectiv. Pur şi simplu nu-l crede. Dacă se plânge o să o facă în altă parte, poate pe alt blog, moment în care cică nu se mai plânge "un cititor" ci  "un blogger" - din invidie, bineînţeles. 

Un articol publicitar de acest gen contează mult, pentru că la o căutare Google rezultatele pertinente o să fie îngropate într-un maldăr de junk-review-uri, efectiv nu o să ştii pe cine să crezi, fiindcă de multe ori n-ai timp să stai şi să sapi (poate ajuţi un prieten, nu cumperi pentru tine).

Prefer un articol scris de cineva care are o problemă concretă şi încearcă să-i găsească o soluţie. Un testimonial de genul acesta, onest şi practic, are o valoare infinit mai mare pentru mine, pentru că poate şi eu mă lovesc de aceeaşi problemă şi mă ajută să învăţ din experienţa lui. 

Nu uitaţi că Google arhivează tot - poate mai încolo o să vă ruşinaţi de primii 50 de lei câştigaţi din blog :)

miercuri, 25 aprilie 2012

Scurte şi vesele

- Cei de la Apple au făcut un design de excepţie la laptopuri, s-au gândit la tot: cablul de curent are mufă magnetică, dacă te împiedici de el se desprinde fără a trage laptopul jos. Tare, nu? Eh, dacă te împiedici de cablul de reţea ai încurcat-o, ăla are mufă standard şi e bine fixat de carcasă;

- Ştiţi reclama aia stupidă la Dedeman, care a împânzit Transilvania? "Orice ai avea în plan vino la Dedeman". Mergeţi şi spuneţi-le să vă organizeze întâlnirea de 10 ani, să vă recomande o unealtă ca să vă bateţi nevasta sau să vă ţină copilul o seară, că mergeţi la film. Lista de sugestii tâmpite e deschisă....

- Idee de afacere: cămăşi de forţă pentru pisici în călduri;

- Am vrut să-mi iau un arici, ca pet. Apoi m-am gândit mai bine, dacă năpârleşte?

- Idee de afacere: copiere chei după dictare;

- Unele stingătoare se agită înainte de folosire şi se întorc cu capul în jos. Altele nu. Ce faci dacă eşti pus în situaţia de-al folosi? Citeşti instrucţiunile sau îl scuturi şi îl intorci ca să fii sigur?

- Faceţi un sondaj de opinie la ţară cu întrebarea: sunteţi audiofil? şi vedeţi dacă scăpaţi nebătut.

marți, 24 aprilie 2012

Valve şi organizarea organică

Compania Valve crează jocuri - Half Life şi Portal s-ar putea să vă spună ceva, chiar dacă nu sunteţi gamer înveterat. De curând a apărut pe net manualul lor intern destinat noilor angajaţi. L-am citit şi e extraordinar - pe lângă umor, dezvăluie o ierarhie atipică unei companii: toţi sunt egali. Nu există şefi, nu există subordonaţi. şi evident că în procesul de angajare intră multă muncă şi responsabilitate, dar oricare din angajaţii existenţi poate să-l declanşeze dacă simte că proiectul la care lucrează are nevoie de competenţe şi forţe proaspete. Nu există echipe fixe, fiecare angajat decide în ce proiect să lucreze, unde crede el că e cel mai folositor şi îi face plăcere. Din această cauză angajaţii se grupează temporar în "cabale", nu există posturi fixe de lucru, birourile sunt mobile, locul în care ţi-ai băgat computerul în priză este detectat în reţea şi oamenii care te caută te vor găsi pe baza unei hărţi dinamice din intranet. Nu există şefi care te critică, atâtat timp cât înveţi din greşeli (şi nu le repeţi) se consideră a fi o experienţă benefică şi, din acelaşi motiv, pentru evaluările anuale se constituie o comisie de angajaţi care intervievează colegii care au lucrat cu tine în ultimul an (Peer Review) şi pe baza celor spuse de ei ţi se calculează valoarea pentru companie (Stack Ranking, pe categorii: Skill Level, Productivity, Group Contribution, Product Contribution). Pe baza acestei evaluări ţi se determină nivelul salarial.

Uitaţi-vă peste manual când aveţi timp, nu-i foarte gros şi conţine multe detalii interesante:

luni, 23 aprilie 2012

Medic rezident în Austria vs România

Faci șase ani de facultate de medicină, după care ai șansa să-ți iei rezidențiatul și să profesezi pe frumoasa sumă de 800 de lei în niște spitale deprimante. Sau ai norocul să știi un pic de germană, să ai un prieten care să te susțină și să-ți depui actele pentru o practică într-un spital din Austria. După cele trei luni de practică în care ți-ai perfecționat limbajul medical în germană te angajezi la un spital de acolo, pentru că e penurie de medici și angajează rezidenți pe bandă rulantă. Mai dai un test de limbă și dacă îl iei e totul ok, diploma din România e recunoscută complet. Dezavantaje: 1) o birocrație stufoasă, trebuie să scrii o grămadă de rapoarte în termeni medicali germani pentru Casa de Asigurări, 2) studiul în România e mai mult teoretic, pe când colegii de acolo au parte de practică intensivă încă din timpul facultății și ai multe de recuperat. Avantaje: 4000 euro brut încă din prima lună, rămâi cu un pic mai mult de jumătate după ce plătești impozitul și asigurările. O gardă de 24 de ore îți aduce 270 de euro.